Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին չի ընդունել ԱԳ նախարար Ջավադ Զարիֆի հրաժարականը:
Ռոուհանին հայտարարել է երկրի արտգործնախարար Ջավադ Զարիֆին, որ երկրի ղեկավարությունը, այդ թվում գերագույն առաջնորդ Ալի Համենեին, վստահում է նրան:
«Ձերդ գերազանցություն, դուք վայելում եք իմ և Իրանի ղեկավարության, առանձնապես, գերագույն առաջնորդի, վստահությունը: Շարունակեք ձեր ուղին համարձակ, տոկուն ու սթափ»,-գրել է Ռոուհանին Զարիֆին հասցեագրված նամակում, որի տեքստը հրապարակվել է Իրանի նախագահի կայքում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Փետրվարի 26-ին Իրանի արտաքին գործերի նախարար Ջավադ Զարիֆը հայտարարել էր իր հրաժարականի մասին: «Ես ներողություն եմ խնդրում իմ բոլոր թերացումների համար…վերջին տարիներին, երբ ես արտաքին գործերի նախարար եմ եղել…Ես շնորհակալ եմ Իրանի ժողովրդին և պաշտոնյաներին»,-գրել էր նա Instagram-ի իր էջում:
Զարիֆն Իրանի ԱԳ նախարար է նշանակվել 2013-ի օգոստոսին, Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնության կնքումից 2 տարի առաջ: Համաձայնագրով Իրանը չպետք է զարգացնի իր միջուկային ծրագիրն ու չպետք է միջուկային զենքի վրա աշխատի՝ միջազգային պատժամիջոցների չեղարկման դիմաց:

27 Февраль 2019 - 10:09 AMT
Президент Ирана Хасан Роухани заявил министру иностранных дел Ирана Мохаммаду Джаваду Зарифу о доверии к нему со стороны руководства страны, в том числе верховного лидера Али Хаменеи.
Зариф заявил об отставке в своем Instagram 25 февраля, отметив, что искренне извиняется за неспособность продолжать службу и за все недостатки во время службы.
«Ваше превосходительство пользуется моим доверием и строем Исламской Республики Иран, в особенности верховного лидера. Продолжайте свой путь смело, выносливо и здраво», – написал Роухани в письме Зарифу, пишет РИА Новости.
В связи с этим президент, не принявший отставку Зарифа, отметил достижения иранской дипломатии и политические победы. Глава МИД Ирана после письма Роухани с отказом принять отставку поблагодарил власти и народ за проявленную поддержку, заявив, что привержен службе стране.