ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը Ռուսաստանի Դաշնային ժողովի Դաշնության Խորհրդում ունեցած ելույթում անդրադարձել է Սումգայիթյան ջարդերի տարելիցին, Արցախյան հիմնահարցին և վերջերս Բաքվում տեղի ունեցած հակահայկական ակցիային ռուսաստացի որոշ պատգամավորների մասնակցությանը: Միրզոյանը ելույթից մի հատված է հրապարակել իր ֆեյսբուքյան էջում:
«Այս օրերին համայն հայությունը հարգում է Սումգայիթյան ջարդերի զոհերին, որոնք տեղի են ունեցել ավելի քան 30 տարի առաջ և սկիզբ դրել հայերի ջարդերին ու լայնամասշտաբ էթնիկ զտումների քաղաքականությանն Ադրբեջանում: Դա հանգեցրեց Բաքվի, Սումգայիթի, Կիրովաբադի և այլ քաղաքաների հայ բնակչությանզանգվածային արտագաղթին:
Հարգելի գործընկերներ, հատուկ ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանը հավատարիմ է ղարաբաղյան հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը, տարածաշրջանում ստեղծված իրողությունները հաշվի առնելով, և միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների, մասնավորապես, ժողովրդների ինքնորոշման իրավունքի, հիման վրա, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում, որը միակ մարմինն է, որն ունի կարգավորման լեգիտիմ մանդատ միջազգային հանրությունից: Այդ համատեքստում կցանկանայի ընդգծել, որ մենք բարձր ենք գնահատում ՌԴ դերը որպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահի»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով վերջին օրերին ռուսաստանցի որոշ գործընկերների մասնակցությանը Բաքվում տեղի ունեցած հակահայկական ակցիային՝ Արարատ Միրզոյանն ասել է. «Ստիպված եմ ցավով արձանագրել, որ չնայած մեր երկրների միջև հարաբերությունների բարձր մակարդակին ու դաշնակցային գործակցությանը, ինչպես նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ռուսական կողմի հետևողական ջանքերին, մեր որոշ ռուս գործընկերներ տառացիորեն երեկ դարձել են ցայտուն հակահայկական ակցիայի մասնակիցները Բաքվում, որն ուղղված էր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության դեմ: Ավելին, արդարացի տարակուսանք է առաջացնում հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձաժողովի անդամների մասնակցությունը վերահիշյալ միջոցառմանը:

Participation of members of the Russian-Armenian Inter-Parliamentary Commission in an overtly anti-Armenian event in Baku, Azerbaijan causes bewilderment, Parliament Speaker Ararat Mirzoyan said during his visit to Moscow on Wednesday, February 27.
“Armenians around the world commemorate the victims of the Sumgait Pogroms, which occurred more than thirty years ago and paved the way for more massacres of Armenians, initiating a policy of full-scale ethnic cleansing. This led to a mass exodus of the Armenian population from Baku, Sumgait, Kirovabad and other cities,” Mirzoyan said at the Federation Council of Russia.
“I would like to stress that Armenia remains committed to an exclusively peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict, taking into account the realities in the region and on the basis of the fundamental principles of international law – in particular the right of peoples to self-determination – within the framework of the co-chairmanship of the OSCE Minsk Group, which is the only structure to have legitimate mandate of the international community. In this context, I would like to emphasize that we highly value the role of the Russian Federation as a co-chair of the Minsk Group.
“I have to state with regret that, despite the high level and allied interaction between our countries, as well as the consistent efforts of the Russian side aimed at a peaceful resolution of the conflict, some of our Russian colleagues just yesterday became participants in a pronounced anti-Armenian event held in Baku and aimed at undermining sustainable peace and stability in the region. Moreover, the participation of members of the Russian-Armenian Inter-Parliamentary Commission in this event causes fair bewilderment.”