Հալեպում տեղի է ունեցել մարդասիրական առաքելությամբ Սիրիա ժամանած ՀՀ մասնագետների խմբի կենտրոնակայանում տեղադրված Հայաստանի դրոշի օծման արարողությունը, որին մասնակցել է Սիրիայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Գևորգյանը:
Արարողությանը ներկա են եղել Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արմեն Սարգսյանը, ՍԱՀ Ժողովրդական ժողովի պատգամավոր Ժիրայր Ռեիսյանը, հալեպահայ համայնքի հոգևոր և աշխարհիկ առաջնորդներ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունը։
ՀՀ մարդասիրական առաքելության անունից արարողության բացման խոսքով հանդես է եկել հումանիտար մասնագետների խմբի անդամ Արկադի Տոնոյանը: Նա ընդգծել է, որ հայ ժողովրդի բացառիկ արժեքներից է խաղաղասիրությունը և այսօր Հայաստանի մարդասիրական առաքելության ներկայությունը Սիրիայում դրա վառ ապացույցն է:
Իր հերթին Սիրիայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Գևորգյանը ողջունել է ՀՀ մարդասիրական արաքելության մասնակիցներին Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում՝ վստահություն հայտնելով, որ հումանիտար մասնագետները պատվով և փառքով կկատարեն իրենց վրա դրված վեհ պարտականությունը, այն է՝ աջակցել Սիրիայի բարեկամ ժողովրդի վերագտնելու խաղաղությունը, մի ժողովրդի, որն ավելի քան հարյուր տարի առաջ իր դռներն ու սրտերը բացեց Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած տարագիր հայերի առջև: ՀՀ դեսպանը հումանիտար մասնագետների խմբին մաղթել է խաղաղ առաքելություն և ամենայն հաջողություն:
Այնուհետև Բերյո Հայոց թեմի առաջնորդ Շահան արքեպիսկոպոս Սարգսյանը կատարել է Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշի օծման ծիսակարգը:

В Алеппо состоялась церемония освящения флага Республики Армения в штаб-квартире группы армянских специалистов, прибывшей в Сирию с гуманитарной миссией. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
В мероприятии приняли участие посол Армении в Сирии Тигран Геворкян, генеральный консул Армении в Алеппо Армен Саркисян, депутат Народного собрания САР Жирайр Реисян, духовные и светские лидеры армянской общины Алеппо.
Член группы гуманитарных экспертов Аркадий Тоноян выступил со вступительной речью от имени армянской гуманитарной миссии. Он подчеркнул, что поддержание мира является одной из уникальных ценностей армянского народа, и присутствие гуманитарной миссии Армении в Сирии является ярким тому подтверждением.
В свою очередь, посол Армении в Сирии Тигран Геворкян приветствовал участников армянской гуманитарной миссии в Сирийской Арабской Республике, выразив уверенность в том, что гуманитарные эксперты выполнят возложенную на них высокую миссию по поддержанию возобновления мира в дружественной Сирии, которая более ста лет назад открыла свои двери и сердца перед армянскими беженцами, пережившим Геноцид армян. Посол Армении пожелал группе гуманитарных экспертов мирной миссии и всего наилучшего.
Затем глава Берийской епархии ААЦ архиепископ Шаан Саркисян провел церемонию освящения государственного флага Армении.
Ранее стало известно, что специальные подразделения военных из Армении приступили к разминированию окрестностей Алеппо.