Լոնդոնի ՄԻԱՎ-ով վարակված բնակիչը կարող է բժշկության պատմության մեջ երկրորդ մարդը դառնալ, որը բուժվել է ՁԻԱՀ առաջացնող վիրուսից:
Ըստ հետազոտության արդյունքների, որոնք հրապարակվել են Nature ամսագրում, հիվանդի օրգանիզմում, որին 3 տարի առաջ փոխպատվաստել էին իմունադեֆիցիտի վիրուսի հանդեպ իմունիտետ ունեցող մարդու ցողունային բջիջները, ՄԻԱՎ վարակի հետքեր չեն հայտնաբերվել, գրում է «Սվոբոդան»:
Եթե հիվանդի օրգանիզմում, որի անունը չի հրապարակվում, վարակը չհայտնաբերվի նաև հետագա հետազոտությունների արդյունքում, ապա դա կապացուցի, որ ՁԻԱՀ-ի դեմ միջոցներ ստեղծելու հույսը իրական է:
ՄԻԱՎ վարակից բուժման առաջին հաջող փորձը ձեռնարկվել էր 12 տարի առաջ՝ ողնուղեղի փոխպատվաստման արդյունքում: Սակայն այդ փորձն այլևս չի կրկնվել, քանի որ այն շատ ծանր է հիվանդի համար:
Փոխպատվաստման լայնածավալ կիրառումը ՁԻԱՀ-ի բուժման համար իրատեսական չէ: Այդ մասին ասել է Աննամարի Վենսինգն Ուտրեխտի համալսարանից The New York Times-ին, սակայն արդյունքը ոգևորում է, քանի որ հաստատում է, որ ՁԻԱՀ-ի դեմ միջոց գտնելը սին պատրանք չէ:
Երկու դեպքում էլ ողնուղեղի փոխպատվաստումը կատարվել է որպես հակաքաղցկեղային բուժման միջոց, իսկ ձերբազատումը ՄԻԱՎ վարակից դիտվել է, որպես կողմնակի ազդեցություն: The New York Times-ին հասցեագրված էլեկտրոնային նամակում այսպես կոչված «լոնդոնաբնակ հիվանդը» գրում է, որ այն լուրը, որ ինքը կարող է բուժվել քաղցկեղից և ՄԻԱՎ-ից «սյուրռեալիստական էր»:

5 Март 2019 - 09:17 AMT
ВИЧ-инфицированный житель Лондона может стать вторым в истории медицины человеком, излеченным от вируса, вызывающего СПИД.
Согласно результатам исследования, обнародованного журналом Nature, в организме пациента, которому три года назад были трансплантированы стволовые клетки человека, обладающего иммунитетом к вирусу иммунодефицита, не было обнаружено следов ВИЧ-инфекции, пишет «Свобода».
Если в организме пациента, чье имя не сообщается, не будет обнаружено инфекции в результате дальнейших исследований, то это будет доказательством реальности надежд на создание средства от СПИДА.
Первый успешный опыт излечения от ВИЧ-инфекции был предпринят 12 лет назад в результате пересадки костного мозга. Однако этот эксперимент с тех пор ученым не удавалось успешно воспроизвести, и он был очень тяжел для пациента.
Масштабное применение трансплантации для лечения СПИДа нереалистично, говорит в интервью газете The New York Times Аннамари Венсинг из университета Утрехта, но этот результат вдохновляет исследователей, доказывая, что средство от СПИДа не является пустой мечтой.
В обоих случаях трансплантация костного мозга была проведена в качестве противораковой терапии, избавление от ВИЧ-инфекции оказалось побочным эффектом. В электронном письме в The New York Times так называемый «лондонский пациент» пишет, что известие о том, что он может быть излечен от рака и ВИЧ, было «сюрреалистичным».