Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարել է, որ ԵՄ-ն կողմ է վիզաների ազատականացման երկխոսության բանակցությունները սկսելուն, հայտնում է ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
«Ես ինքս, ինչպես նաև ԵՄ հանձնակատար Յոհաննես Հանը, անձամբ պատրաստ ենք աջակցել այս պրոցեսին որքան կարողանանք, և վարչապետի հետ զրուցելիս մենք նշել ենք, որ ավելի ուժեղ երկխոսություն կծավալենք այն անդամ պետությունների հետ, որոնք հետևողական են այս հարցում: Բայց մենք՝ որպես Եվրոպական հանձնաժողով, կողմ ենք վիզաների ազատականացման երկխոսության բանակցությունները սկսելուն, ինչքան հնարավոր է շուտ», – ասել է Յունկերը:
Նա շեշտել է, որ սա կարևոր է և Հայաստանի համար, և Եվրամիության:
«Սա մի հարց է, որին մենք շատ նվիրված ենք, մենք ուզում ենք, որ ավելի շատ հայեր ճամփորդեն Եվրամիություն և հակառակը. ավելի շատ, քան առաջ: Մենք չենք ուզում, որ մարդիկ մեզ ընկալեն միայն ինստիտուտների միջոցով, մենք ուզում ենք, որ մարդիկ ճամփորդեն ազատ, հայերը ազատ գան Եվրոպա՝ առանց վիզայի, որպեսզի մեզ ավելի մոտիկից և լավ ճանաչեն: Նաև վեց ծրագրեր ենք նախատեսել հարևանների հետ կապերը խթանելու համար: Շարունակությունը շատ կարևոր է, մարդիկ պետք է շփվեն միմյանց հետ, ոչ միայն պետություններն ու կառավարությունները: Եվ մենք փորձում ենք ամեն ինչ անել այս հարցում», – նշել է նա:
Ասուլիսի ընթացքում ՀՀ վարչապետը նույնպես հայտնել է, որ ԵՄ ղեկավարության հետ իր բոլոր հանդիպումների ժամանակ քննարկել են վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկի կարևորությունը, որը շարունակում է մնալ երկկողմ հարաբերություններում գերակա առաջնահերթություն:
«Ես հայցել եմ նախագահ Յունկերի անձնական ներդրումն այս հարցում: Ես նաև հավաստեցի Հայաստանի կառավարության հանձնառությունը՝ «2020-ի 20 նախադրյալները» փաստաթղթի անշեղ իրագործման և արդյունքների ներկայացման համար», – ասել է վարչապետը:

The European Commission stands for the start of talks on the visa liberalization dialogue with Armenia as soon as possible, European Commission President Jean-Claude Juncker told a joint press conference with Prime Minister Nikol Pashinyan and EU Commissioner for European Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn on Tuesday, March 5.
"I myself and Commissioner Hahn are ready to support this process as much as possible, and while talking to the Prime Minister, we noted that we were going to launch a stronger dialogue with those member states consistent in this matter. But we, as the European Commission, stand for the start of talks on the visa liberalization dialogue as soon as possible. This is important for both Armenia and the European Union. This is a matter of strong commitment for us as we want more Armenians to travel to the European Union and vice versa," Juncker said.
"We do not want people to perceive us only through institutions, we want people to travel freely so that the Armenians could come to Europe without a visa, get closer and better know us. We have also developed six projects to boost ties with neighbors. Continuation is crucial: people need to communicate with each other in addition to their states and governments. And we are trying to do everything in this matter."
Pashinyan paid a three-day visit to Brussels to boost ties between Armenia and the European Union. Meeting EU officials, the head of the Armenian government raised issues concerning the country's reform agenda, visa-free travel for Armenian citizens to the members of the 28-state bloc, the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), to name a few.