ՌԴ-ում ֆեյքային նորությունների տարածման համար կարող է տուգանք սահմանվել: Համապատասխան օրինագիծը ՌԴ խորհրդարանն ընդունվել է երկրորդ ընթերցմամբ՝ կողմ է քվեարկել 327 պատգամավոր, դեմ՝ 42:
Ֆեյքերի հրապարակման համար տուգանքը քաղաքացիների դեպքում կկազմի մոտ 100,000 ռուբլի, պաշտոնյաների համար՝ 200,000 ռուբլի, իրավաբանական անձանց՝ մինչև 500,000 ռուբլի, գրում է «Կոմերսանտը»:
Երկրորդ անգամ նման օրինախախտման կամ կենսապահովման օբյեկտների, բանկերի աշխատանքին խոչընդոտներ ստեղծելու համար տուգանքը կարող է հասնել 1 մլն ռուբլու, ծանր հետևանքների դեպքում՝ 1,5 մլն ռուբլու:
Երկրորդ ընթերցմամբ փոփոխություններ են կատարվել, որոնք հնարավորություն են տալիս պաշտոնապես գրանցված ցանցային ԶԼՄ-ներին օպերատիվ կերպով հեռացնել ֆեյքային հաղորդագրությունները և դրանով իսկ խուսափել տուգանքներից:
Ֆեյքային նորությունների և իշխանության հանդեպ անհարգալից վերաբերմունքի վերաբերյալ օրինագծերի փաթեթը շրջանառության մեջ է դրել Դաշնության խորհրդի օրինաստեղծ կոմիտեի ղեկավար Անդրեյ Կլիշասը, ինչպես նաև պատգամավորներ Լյուդմիլա Բոկովան և պատգամավոր Դմիտրի Վյատկինը:

6 Март 2019 - 11:46 AMT
Законопроект о штрафах за распространение фейковых новостей прошел второе чтение. За законопроект проголосовали 327 парламентариев, против — 42.
Пакет законопроектов фейковых новостях и неуважении к власти внесли глава комитета Совета федерации по законодательству Андрей Клишас, Людмила Бокова и депутат Дмитрий Вяткин. За публикацию фейков штраф для граждан составит до 100 тыс. рублей, должностных лиц — до 200 тыс. рублей, юридических — до 500 тыс. рублей, пишет «Ъ».
При повторном нарушении или при создании помех для работы объектов жизнеобеспечения, инфраструктуры, промышленности или банков штраф для юрлиц может достигать 1 млн рублей, при тяжких последствиях — до 1,5 млн рублей.
Во втором чтении приняты поправки, которые дают официально зарегистрированным сетевым СМИ возможность оперативно удалять фейковые сообщения и тем самым избегать штрафов.
Спикер Госдумы Вячеслав Володин ранее не исключал, что ответственность за публикацию фейковых новостей в СМИ может быть распространена и на собственников этих изданий.