ԵՄ ընդլայնման և բարիդրացիության քաղաքականության հարցերի հանձնակատար Յոհաննես Հանը Բրյուսելում Վրաստանի և ԵՄ միջև Ասոցացման խորհրդի հերթական նիստում հիշեցրել է, որ վտանգավոր է չարաշահել մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի ազատականացումը և ընդգծել է, որ Վրաստանը ԵՄ-ում համարվում է անվտանգ երկիր:
2017-ի մարտից Վրաստանի քաղաքացիները իրավունք ունեն առանց մուտքի արտոնագրի մեկնել ԵՄ երկրներ: Սակայն, ընթացքը ցույց տվեց, որ վրացիներից շատերն օգտվում են այդ իրավունքից Եվրոպայում ապօրինի հաստատվելու համար:
«Վիզաների ռեժիմի ազատականացումից հետո ԵՄ երկրներ հարյուր հազարավոր մարդիկ են ներգաղթեել և միայն մի քանի հազարն է ապաստան ստանալու հայտ ներկայացրել»,-ասել է Հանը, գրում է Deutsche Welle-ն:
«Ուզում եմ կոչ անել ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին՝ հայտնել բնակչությանը, որ Վրաստանի քաղաքացիները չեն կարողանա ապաստան ստանալ Եվրոպայում, քանի որ Վրաստանն անվտանգ երկիր է»,-ասել է նա:
Եվրահանձնաժողովը դեռ մի քանի տարի առաջ ԵՄ համար անվտանգ երկրների միասնական ցանկ էր առաջարկել ստեղծել, սակայն, այսօրվա դրությամբ նման ցուցակ ունի ԵՄ միայն 12 երկիր: Անվտանգ են համարվում այն երկրները, որոնց բնակիչներին չի սպառնում զանգվածային քաղաքական հետապնդում, անմարդկային կամ ստորացուցիչ պատիժ կամ վերաբերմունք:

6 Март 2019 - 10:57 AMT
Комиссар ЕС по вопросам расширения и политики добрососедства Йоханнес Хан, выступая 5 марта в Брюсселе на пятом заседании Совета ассоциации между ЕС и Грузией, напомнил об опасности злоупотребления визовой свободой и подчеркнул, что Грузия является для Евросоюза безопасной страной.
С марта 2017 года граждане Грузии имеют право на безвизовый въезд на территорию ЕС. Однако, как показывает практика, многие грузины злоупотребляют этим правом для того, чтобы незаконно остаться жить в Европе.
«После либерализации визового режима в страны Евросоюза въехало несколько сотен тысяч человек, и лишь несколько тысяч человек подали заявки на получение убежища», – заявил Хан, пишет Deutsche Welle.
«Хочу призвать представителей СМИ использовать свои возможности и сообщить населению, что граждане Грузии не смогут получить убежище в Европе, так как Грузия – безопасная страна», – отметил он.
Еврокомиссия еще несколько лет назад предложила создать единый для всех список стран безопасного происхождения на уровне ЕС, однако на сегодняшний день его имеют лишь 12 стран-членов Евросоюза.
Безопасными странами происхождения считаются государства, жителям которых, предположительно, не грозит массовое политическое преследование, бесчеловечные или унизительные меры наказания или обращение.