Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարևորագույն նպատակն է երկրի անկախության ամրապնդումը, ինքնիշխանության պաշտպանությունն ու անվտանգությունը: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բրյուսելում Euronews-ին տված հարցազրույցում:
Փաշինյանն ասել է նաև, որ Հայաստանում ավտորիտար իշխանությունը կամ բռնապետությունը որևէ շանս չի կարող ունենալ: Այդ մասին նա խոսել է՝ պատասխանելով այն հարցին, թե հնարավոր է արդյոք, որ հայերի այս սերունդը միայն մեկ ազգային առաջնորդ ունենա՝ Նիկոլ Փաշինյանին, եթե նա վերընտրվի կրկին ու կրկին:
«Եթե ինձ ընտրեն ազատ և ժողովրդավարական ընտրությունների արդյունքում, դա նորմալ է: Բայց եթե Հայաստանում բռնապետական կառավարման կամ դիկտատուրայի սպառնալիք առաջանա, այն ոչ մի շանս չի ունենա: Ժողովրդավարությունը բխում է մեր ժողովրդից և մեր ազգային արժեքներից»,- հայտարարել է ՀՀ վարչապետը:
Անդրադառնալով տնտեսական բարեփոխումներին՝ վարչապետն ասել է. «Ժողովրդավարական համակարգի համար շատ կարևոր է ցանկացած՝ այդ թվում և տնտեսական ու քաղաքական գործընթացներում, ներգրավել ավելի ու ավելի շատ մարդկանց»:
Աշխատանքային այցով Բելգիա այցելած ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի հետ: Անդրադառնալով ՀՀ-ին տնտեսական բարեփոխումներում աջակցությանը, Յունկերը հայտնել է, որ վարչապետը մեկ շաբաթ առաջ ԵՄ-ին է ներկայացրել ճանապարհային քարտեզ՝ 13 կոնկրետ ծրագրի մասին:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has said in an interview with euronews that there is no chance of a threat to create a dictatorship in the country.
His comments came in response to a question whether such a situation could be created in Armenia so that the current generation of Armenians would know only one national leader – Pashinyan – if he is reelected again and again.
"If I am elected by free and democratic elections, this is normal. But no threat of creating an authoritarian government or dictatorship in Armenia will ever have a chance. Democracy stems from our people and our national values," Pashinyan said.
"It is very important for a democracy to involve more and more people in any process – economic, political, etc."
According to Pashinyan, a most important priority for the Armenian foreign policy is "to strengthen the country's independence, to protect the sovereignty and security of the republic."