ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Պոլսո Հայոց պատրիարք Մեսրոպ արքեպիսկոպոս Մութաֆյանի մահվան կապակցությամբ:
«Խոր վշտով տեղեկացա Պոլսո Հայոց պատրիարք Մեսրոպ արքեպիսկոպոս Մութաֆյանի մահվան մասին:
Որպես հոգևոր առաջնորդ նա իր անգնահատելի ներդրումն է ունեցել Թուրքիայում ազգային-եկեղեցական կյանքի շարունակական աշխուժացման ու Հայոց եկեղեցու և հայ համայնքի ամրապնդման ու միասնության գործում», -ասվում է հեռագրում:
Նշվում է, որ Մեսրոպ արքեպիսկոպոս Մութաֆյանն իր գործունեությամբ վայելել է բարձր հեղինակություն և շատերի հիշողություններում կմնա որպես իր առաքելությանն անմնացորդ նվիրված հոգևոր առաջնորդ:
«Իմ խորին ցավակցությունն եմ հայտնում պատրիարք Մութաֆյանի հարազատներին, Պոլսո Հայոց պատրիարքարանին և հայկական համայնքի բոլոր ներկայացուցիչներին», -ասվում է ցավակցական հեռագրում:
Պոլսո Հայոց Պատրիարք Ամենապատիվ Տ. Մեսրոպ Ս. Արք. Մութաֆյանը վերջին տարիներին ծանր հիվանդ էր, նա մահացել է Պոլսի Սուրբ Փրկիչ Ազգային հիվանդանոցում, որտեղ անցկացրել է մոտ 11 տարի: Նրան փոխարինում էր պատրիարքական փոխանորդ Արամ արք. Աթեշյանը

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has expressed condolence on the passing of the Armenian Patriarch of Constantinople Mesrob Archbishop Mutafyan.
"As a church leader, he made an invaluable contribution to the revival of national-spiritual life in Turkey and the consolidation of the Armenian Church and the Armenian community," Pashinyan said.
"Mesrob Archbishop Mutafyan enjoyed high reputation for his activities and will remain in our memory as a spiritual leader devoted to his mission."
Archbishop Mutafyan was diagnosed with dementia and Alzheimer’s disease and was able to carry out his duties throughout the past several years. The Armenian community has been in the process of electing a new religious leader ever since.
The Turkish state, however, argued that under Armenian Church traditions a new Patriarch can be elected if Mesrob II either dies or resigns.