Ադրբեջանը մարտի 11-15-ը անցկացնելու է խոշորագույն զորավարժություն, որի մասին չի ծանուցել համապատասխան միջազգային մարմիններին: Այդ մասին հայտնել է ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն՝ իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադառնալով Ադրբեջանում մեկնարկող լայնածավալ զորավարժություններին:
Ըստ Հովհաննիսյանի, ենթադրվում է, որ այս զորավարժությունը կազմակերպվել է Փաշինյան-Ալիև հանդիպման համատեքստում և «ճնշման փորձ է, ի պատասխան այն հայտարարությունների որ, ազատագրված տարածքներից Հայաստանը ոչ մի տարածք չի զիջելու Ադրբեջանին»:
«Համաձայն Վիեննայի 2011թ. փաստաթղթի 5-րդ գլխի 40.1.1 ենթակետի զորավարժությունները ենթակա են հայտարարման եթե ընդգրկված են`
1.ամենաքիչը 9000 մարդ, ներառյալ աջակցող զորքերը, կամ.
2.ամենաքիչը 250 մարտական տանկեր, կամ,
3.ամենաքիչը 500 մարտական զրահապատ մեքենաներ, կամ,
4.ամենաքիչը 250 ինքնագնաց և հետագլոր (քարշարկվող) հրետանային միջոցներ, ականանետեր և ռեակտիվ համազարկային միջոցներ (100 մմ և ավել):
Վիեննայի 2011թ. փաստաթղթի արդիականացման վերաբերյալ քննարկումների ժամանակ երկրները համաձայնության են եկել հայտարարել այն զորավարժությունը, որը ոչ թե առաստաղներով է սահմանված, այլ համարվում է խոշորագույնը (առաստաղներն այստեղ չեն գործում), որովհետև ներկայումս խոշորագույն զորավարժություն իրականացնող երկրները հազվագյուտ են»,- ասվում է գրառման մեջ:
Նշվում է, որ համաձայն Վիեննայի 2011թ. փաստաթղթի VII մասի 66-րդ կետի պահանջների, եթե հաշվետու տարում նախապես հայտարարված զորավարժությունից բացի մասնակից երկիրը պլանավորել է իրականացնել ծավալներով ավելի մեծ զորավարժություն, ապա պարտավոր է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում և սահմանված կարգով այդ մասին ծանուցել մասնակից բոլոր երկրներին:
«Տեղեկացնում եմ, որ մարտի 11-15-ը ժամանակահատվածում ԱՀ զինված ուժերը նախատեսում են իրականացնել խոշորագույն զորավարժություն հետևյալ կազմով. 1. անձնակազմ` 10 000 մարդ, 2. մինչև 500 մարտական տանկեր և այլ զրահապատ տեխնիկա, 3. ամենաքիչը 300 միավոր տարբեր տրամաչափի ինքնագնաց և հետագլոր (քարշարկվող) հրետանային միջոցներ, ականանետեր, հրթիռներ և ռեակտիվ համազարկային միջոցներ, 4. բանակային ավիացիայի ավելի քան 20 միավոր մարտական ինթնաթիռներ և ուղղաթիռներ:
Զորավարժությունը կրելու է հարձակողական բնույթ: Զորավարժության խնդիրներն են.
– զորքերի նախապատրաստում հարձակողական գործողությունների,
– հարված պայմանական հակառակորդին մի քանի ուղղություններով, խախտելով իր պաշտպանական և մարտական դասավորվածությունը,
– հրթիռային և հրետանային հարվածներ հասցնել հակառակորդին, ոչնչացնելով նրա ռազմական և ռազմավարական նշանակության կարևոր կառույցները,
– նոր տեսակի սպառազինության և տեխնիկայի փործարկումներ:
Տեղեկացնում եմ, որ ԱՀ-ն ՎՓ-11-ի շրջանակներում տրվող տարեկան տեղեկատվությաբ վերոնշյալ զորավարժության վերաբերյալ չի ծանուցել մասնակից երկրներին և նման դեպքերում, համաձայն վերը նշված կետի, ԱՀ պարտավոր է այդ մասին ծանուցել հնարավորինս անհապաղ, սակայն ԵԱՀԿ տեղեկատվական ցանցով զորավարժության անցկացման մասին ԱՀ կողմից դեռևս ծանուցում չի ստացվել»,- ասվում է գրառման մեջ:

Azerbaijan is holding major military drills on March 11-15 but has not notified the relevant international organizations of such plans, Armenian Defense Ministry spokesman Artsrun Hovhannisyan has said in a Facebook post.
Hovhhanisyan described the upcoming drills as "a pressure attempt" ahead of a possible meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev and "in response to the declaration that Armenia is not going to cede territory from the liberated lands to Azerbaijan."
"Under the Vienna Document from 2011, notifications should be sent out on military drills if they involve at least 9,000 personnel, 250 tanks or 500 military armored vehicles or 250 self-propelled and towed artillery weapons, mortars and multiple rocket launchers," the spokesman said.
The Vienna Document is an agreement between the participating states of the Organization for Security and Co-operation in Europe which was intended to implement confidence and security building measures. Under the document, the participating states exchange annually informationto provide transparency about their intentions in the medium to long term as regards size, structure, training and equipment of its armed forces, as well as defense policy, doctrines and budgets related thereto.The information is provided to all other participating states not later than three months after the military budget has been approved by the competent national authorities.
He further revealed that 10,000 personnel, up to 500 tanks and other armored vehicles, at least 300 artillery equipment of various caliber, grenade launchers, missiles and reactive volley-fire systems, as well as 20 military planes and helicopters are going to be involved in the Azerbaijani drills.