Ամերիաբանկն, ամփոփելով 2018թ. ընթացքում իր ԿՍՊ (Կորպորատիվ սոցիակալան պատասխանատվություն) ռազմավարության ներքո իրականացրած աշխատանքները, ներկայացնում է արդյունքները: Հաշվետու տարում Բանկի կողմից բարեգործական, սոցիալական և աջակցության նպատակներով հատկացվել է 94,2 մլն դրամ, որի գերակշիռ մասն ուղղվել է առողջապահության և կրթության ոլորտների աջակցմանը, համապատասխանաբար՝ 64 մլն դրամ և 9 մլն դրամ:
Ընթացիկ տարում Բանկն ակտիվորեն շարունակում է հանդես գալ տարբեր ոլորտների աջակցմանն ուղղված ծրագրերով և տարեսկզբից արդեն նվիրաբերել է մոտ 55 մլն դրամ, որն ուղղվել է ուղղակիորեն երեխաների առողջության վերականգնմանը և համապատասխան բժշկական կենտրոններին անհրաժեշտ սարքավորումներով ապահովմանը:
Ամերիաբանկը 2007-ից ի վեր իրականացրել է բազմաթիվ բարեգործական, սոցիալական ծրագրեր տարբեր ոլորտներում, մասնավորապես՝ կրթության, մշակույթի, առողջապահության, ենթակառուցվածքային զարգացման` կատարելով 1,1 մլրդ դրամի ներդրում: Բանկն առավելապես ներգրավվածություն է ունեցել կրթության ոլրտում` հատկացնելով շուրջ 412 մլն դրամ, և առողջապահության ոլորտում` 320 մլն դրամ: Կրթության ոլորտում տրամադրվել են կրթաթոշակներ ԲՈՒՀ-երին, դպրոցներին, միջոցներ են հատկացվել առանձին խմբերին, ինչպես նաև դպրոցների ենթակառուցվածքների բարելավմանը:
Բանկը մշտապես մասնակցել է տարբեր սոցիալական ծրագրերի՝ ուղղված անապահով ընտանիքների աջակցությանը: Հինգ տարի անընդմեջ Բանկի կողմից կազմակերպվել են տարբեր թեմաներով աճուրդներ՝ Բանկի հաճախորդների և գործընկերների մասնակցությամբ, որոնց ընթացքում հավաքագրված գումարը կրկնապատկվել է Բանկի կողմից և լրացուցիչ մոտ 130 մլն դրամ ուղղվել հրատապ օգնություն պահանջող հիվանդություններ ունեցող 135 երեխայի բուժմանը: Ընդհանուր առմամբ Բանկն աջակցել է ավելի քան 300 երեխայի՝ ամբողջովին կամ մասնակի իր վրա վերցնելով երեխաների բուժման և հետբուժական խնամքի ծախսերը։
Բանկում գործում է նաև բարեգործական հաշիվ (1570036910764400), որտեղ հանգանակություն կարող է կատարել յուրաքանչյուր անձ. հաշվի միջոցներն ամբողջությամբ ուղղվում են հայ մանուկներին՝ առողջ ու երջանիկ մանկություն պարգևող տարբեր բարեգործական նախագծերի իրականացմանը:
Ամերիաբանկի աշխատակիցները ևս ակտիվորեն ներգրավված են տարբեր սոցիալական ծրագրերում, որոնք իրականացվում են հիմնականում մարզերում:
Ընթացիկ տարում Ամերիաբանկն ավելի ակտիվորեն խթանելու/աջակցելու է փոքր և միջին բիզնեսին, որի ներքո կազմակերպվելու են տարբեր դասընթացներ, փորձի փոխանակմանն ուղղված աշխատանքային հանդիպումներ` հիմնական միջոցառումներն իրականացնելով մարզերում:
Ամերիաբանկը բարեգործական ծրագրերի մեծաքանակ հայտերի մեջ նախապատվությունը տալիս է այն կազմակերպություններին, որոնք համապատասխանում են Բանկի որդեգրած ԿՍՊ քաղաքականությանը և ներկայացնում են մշակված, հստակ ծրագրեր:

Ameriabank spent a total of AMD 94.2 million to finance charity and social projects in 2018, the bank said in a statement as it summed up its activity performed as part of its Corporate Social Responsibility agenda.
In particular, AMD 64 million and AMD 9 million were spent on health and education sectors, respectively.
The bank said it continues launching projects aimed at assisting the development of various areas and has donated AMD 55 million since the beginning of 2019 to support pediatric rehabilitation and provision of necessary equipment in medical centers.
Since 2007, Ameriabank has invested a total of AMD 1.1 billion in a host of charitable and social projects in such areas as education, culture, healthcare and infrastructure development. The bank was chiefly involved in the improvement of the educational system in the country – AMD 412 million invested in total – as well as healthcare (AMD 320 million drams). Also, the bank has provided scholarships to university and school students, as well as allocated funds to individual groups and the improvement of school infrastructure.
The Bank has always been involved in various projects aimed at supporting socially vulnerable families. It has also arranged auctions with the participation of customers and partners throughout five years, matching all funds to direct an additional AMD 130 million to the treatment of 135 children with diseases requiring urgent care. In total, the bank has provided assistance to 300 children, covering all or partial treatment and post-care costs.
Furthermore, each individual is welcome to make donations using a special account (1570036910764400) the bank is maintaining and thus help give a healthy and happy childhood to the Armenian kids.
Ameriabank employees too are actively involved in the many social programs implemented in the country’s provinces.
In the current year, the bank has pledged to promote and support small and medium-sized businesses more actively and will organize special courses, workshops for sharing experiences, implementing key events in the provinces.
In the process of reviewing the large number of charitable projects, Ameriabank gives preference to organizations that comply with the CSR policy adopted by the bank and submit clear, well-developed programs.