Ամերիաբանկն, ամփոփելով 2018թ. ընթացքում իր ԿՍՊ (Կորպորատիվ սոցիակալան պատասխանատվություն) ռազմավարության ներքո իրականացրած աշխատանքները, ներկայացնում է արդյունքները: Հաշվետու տարում Բանկի կողմից բարեգործական, սոցիալական և աջակցության նպատակներով հատկացվել է 94,2 մլն դրամ, որի գերակշիռ մասն ուղղվել է առողջապահության և կրթության ոլորտների աջակցմանը, համապատասխանաբար՝ 64 մլն դրամ և 9 մլն դրամ:
Ընթացիկ տարում Բանկն ակտիվորեն շարունակում է հանդես գալ տարբեր ոլորտների աջակցմանն ուղղված ծրագրերով և տարեսկզբից արդեն նվիրաբերել է մոտ 55 մլն դրամ, որն ուղղվել է ուղղակիորեն երեխաների առողջության վերականգնմանը և համապատասխան բժշկական կենտրոններին անհրաժեշտ սարքավորումներով ապահովմանը:
Ամերիաբանկը 2007-ից ի վեր իրականացրել է բազմաթիվ բարեգործական, սոցիալական ծրագրեր տարբեր ոլորտներում, մասնավորապես՝ կրթության, մշակույթի, առողջապահության, ենթակառուցվածքային զարգացման` կատարելով 1,1 մլրդ դրամի ներդրում: Բանկն առավելապես ներգրավվածություն է ունեցել կրթության ոլրտում` հատկացնելով շուրջ 412 մլն դրամ, և առողջապահության ոլորտում` 320 մլն դրամ: Կրթության ոլորտում տրամադրվել են կրթաթոշակներ ԲՈՒՀ-երին, դպրոցներին, միջոցներ են հատկացվել առանձին խմբերին, ինչպես նաև դպրոցների ենթակառուցվածքների բարելավմանը:
Բանկը մշտապես մասնակցել է տարբեր սոցիալական ծրագրերի՝ ուղղված անապահով ընտանիքների աջակցությանը: Հինգ տարի անընդմեջ Բանկի կողմից կազմակերպվել են տարբեր թեմաներով աճուրդներ՝ Բանկի հաճախորդների և գործընկերների մասնակցությամբ, որոնց ընթացքում հավաքագրված գումարը կրկնապատկվել է Բանկի կողմից և լրացուցիչ մոտ 130 մլն դրամ ուղղվել հրատապ օգնություն պահանջող հիվանդություններ ունեցող 135 երեխայի բուժմանը: Ընդհանուր առմամբ Բանկն աջակցել է ավելի քան 300 երեխայի՝ ամբողջովին կամ մասնակի իր վրա վերցնելով երեխաների բուժման և հետբուժական խնամքի ծախսերը։
Բանկում գործում է նաև բարեգործական հաշիվ (1570036910764400), որտեղ հանգանակություն կարող է կատարել յուրաքանչյուր անձ. հաշվի միջոցներն ամբողջությամբ ուղղվում են հայ մանուկներին՝ առողջ ու երջանիկ մանկություն պարգևող տարբեր բարեգործական նախագծերի իրականացմանը:
Ամերիաբանկի աշխատակիցները ևս ակտիվորեն ներգրավված են տարբեր սոցիալական ծրագրերում, որոնք իրականացվում են հիմնականում մարզերում:
Ընթացիկ տարում Ամերիաբանկն ավելի ակտիվորեն խթանելու/աջակցելու է փոքր և միջին բիզնեսին, որի ներքո կազմակերպվելու են տարբեր դասընթացներ, փորձի փոխանակմանն ուղղված աշխատանքային հանդիպումներ` հիմնական միջոցառումներն իրականացնելով մարզերում:
Ամերիաբանկը բարեգործական ծրագրերի մեծաքանակ հայտերի մեջ նախապատվությունը տալիս է այն կազմակերպություններին, որոնք համապատասխանում են Բանկի որդեգրած ԿՍՊ քաղաքականությանը և ներկայացնում են մշակված, հստակ ծրագրեր:

Америабанк подвел итоги своей деятельности за 2018 год, осуществляемой в рамках стратегии корпоративной социальной ответственности, и представил результаты. Об этом сообщает пресс-служба банка.
Так, за отчетный период на благотворительные и социальные цели было выделено 94.2 млн драмов,значительная часть которых была направлена на содействие в сферах здравоохранения и образования – 64 млн драмов и 9 млн драмов соответственно.
В текущем году банк активно продолжает выступать с программами содействия в разных сферах и с начала года уже пожертвовал около 55 млн драмов, которые были направлены на восстановление здоровья детей и обеспечение необходимого оборудования медцентров.
Америабанк с 2007 года осуществлял многочисленные благотворительные и социальные программы в различных сферах, в том числе, образования, культуры, здравоохранения, развития инфраструктур, сделав вложения в объеме 1.1 млрд драмов. Банк показал максимальную вовлеченность в сфере образования, выделив около 412 млн драмов, а сфере здравоохранения – 320 млн драмов.
В сфере образования были предоставлены стипендии университетам, школам, выделены средства отдельным группам лиц, а также на улучшение школьной инфраструктуры.
Банк постоянно принимал участие в различных социальных проектах, направленных на поддержку социально уязвимых семей. Пять лет подряд со стороны банка с участием клиентов и партнеров организовывались различные аукционы, собранные в ходе которых средства были удвоены банком, и дополнительно около 130 млн драмов были направлены на нужды 135 детей, которым было необходимо срочное лечение.В целом, банк оказал содействие более 300 детям, полностью или частично взяв на себя расходы на их лечение и последующий уход.
В банке действует также благотворительный счет (1570036910764400), на который средства может перечислить любой человек: все средства в полном объеме направляются на реализацию различных благотворительных проектов, направленных на здоровое и счастливое детство армянских детей.
Сотрудники Америабанка также активно вовлечены в различные социальные программы, которые осуществляются, в основном, в областях.
В текущем году Америабанк более активно будет стимулировать и содействовать малому и среднему бизнесу: будут организованы различные тренинги, встречи, а также рабочие встречи, нацеленные на обмен опытом, мероприятия будут, в основном, организованы в областях страны.
Америабанк при рассмотрении многочисленных заявок благотворительных программ отдает предпочтение организациям, соответствующим политике социальной корпоративной ответственности банка и предоставляющим четкие и готовые программы.