Վենեսուելայի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում պատգամավորները, որոնք հարում են ընդդիմությանը, հավանություն են տվել երկրի ժամանակավոր նախագահ Խուան Գուաիդոյի նախաձեռնությանը՝ արտակարգ դրության ռեժիմ հայտարարելով, և կոչ են արել միջոցներ ձեռնարկել երկրի էներգամատակարարումը վերականգնելու համար: ԱՄՆ-ն հետ է կանչել Վենեսուելայից իր վերջին դիվանագետներին:
Ինչպես ակնկալում են խորհրդարանականները, «արտակարգ դրության» ռեժիմը թույլ կտա միջազգային օգնություն ստանալ երկրում մարտի 7-ին էլեկտրականության մատակարարման խափանման կապակցությամբ: Զինվորականներին հանձնարարվել է պահպանության տակ առնել էներգամատակարարման օբյեկտներն ու չցրել «բլեքաութի» դեմ ցույցերը:
Բացի այդ, նախատեսվում է, որ գործադիր մարմինները պետք է վառելիք տրամադրեն էլեկտրագեներատորների համար և կասեցնեն նավթի առաքումները Կուբա, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Ազգային ժողովն ու Գուաիդոն, սակայն, փաստացի իշխանություն չունեն: Այն երկրի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի ձեռքում է, որին սատարում է բանակը: Մադուրոն իր հրամանագրով զրկել է օրինականությունից Ազգային ժողովն ու գործառույթները փոխանցել իր ռեժիմին հավատարիմ Սահմանադրական վեհաժողովին:
Մինչդեռ ԱՄՆ-ն հետ է կանչել իր վերջին դիվանագետներին այդ երկրից: Ամերիկացի դիվանագետների մեծ մասը հեռացել էր երկրից դեռևս հունվարին:
Էներգամատակարարման խափանման՝ բլեքաութի, պատճառը մինչ օրս հայտնի չէ: Մադուրոն և նրա կողմնակիցները մեղադրում են դրանում ԱՄՆ-ին: Մարտի 8-ին Վենեսուելայի կապի և տեղեկատվության նախարարը հայտարարեց կիբերգրոհի մասին Գուլի հիդրոէլեկտրակայանի վերահսկման համակարգի վրա, որն արտադրում է երկրի էլեկտրականության 80 %-ը: Մադուրոն հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն իր երկրի դեմ «էներգետիկ պատերազմ» է սկսել:

12 Март 2019 - 08:59 AMT
В связи с продолжающимся с 7 марта блэкаутом Национальное собрание Венесуэлы объявило режим чрезвычайного положения. На экстренном заседании депутаты находящегося под контролем оппозиции парламента проголосовали за инициативу, предложенную временным президентом страны Хуаном Гуайдо.
Как ожидают парламентарии, режим «чрезвычайного положения» позволит стране принимать международную помощь в связи с многодневным отсутствием электроэнергии. В принятом депутатами декрете военным поручается охранять систему энергоснабжения в стране и не подавлять протесты против блэкаута. Кроме того, исполнительные органы власти должны предоставить топливо для электрогенераторов и пресечь поставки нефти на Кубу, говорится в документе, пишет Deutsche Welle.
Вместе с тем Национальное собрание и его председатель Гуайдо, признанные многими странами единственными демократически легитимированными органами власти Венесуэлы, фактической властью не обладают. Она находится в руках главы государства Николаса Мадуро, поддерживаемого военными. Своим указом Мадуро лишил Национальное собрание легитимности и передал его функции верной его режиму Конституционной ассамблее.
Причина блэкаута в Венесуэле до сих пор не выяснена. Мадуро и его сторонники винят в произошедшем США. 8 марта министр связи и информации в правительстве Мадуро Хорхе Родригес заявил о кибератаке на системы контроля гидроэлектростанции Гури, производящей 80 процентов электроэнергии в Венесуэле. Мадуро 9 марта заявил, что США ведут против его страны «энергетическую войну».
Венесуэльская оппозиция считает глубинными причиной энергетической катастрофы коррупцию, износ оборудования, отсутствие технических проверок электростанций и неправильное управление. Непосредственно к коллапсу электросетей в стране, по данным представителей оппозиции, привело возгорание кустарника близ высоковольтной линии электропередачи, в результате которого отключились турбины электростанции Гури.