Իրանի և ՌԴ էներգետիկայի նախարարներ Ռեզա Արդաքանիանն ու Ալեքսանդր Նովակը հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ժամանակ քննարկել են երկու երկրների էլեկտրական ցանցերի միացման հնարավորությունը Հայաստանի և Վրաստանի, կամ Ադրբեջանի տարածքով:
Հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել մարտի 11-ին: Այդ մասին հայտնել է Իրանի էներգետիկայի նախարարությունը:
«Հեռախոսազրույցի ընթացքում նախարարները քննարկել են Իրանի և Ռուսաստանի էլեկտրացանցերի միացումը՝ Ադրբեջանի, Վրաստանի և Հայաստանի տարածքով, «Սիրիկ» ջերմաէլեկտրակայանի 4 բլոկերի շինարարությունը և այլ հարցեր»,-ասվում է Իրանի էներգետիկայի նախարարության հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ իրանական կողմն առաջարկել է Հայաստանին էլեկտրաէներգիայի ու գազի տարանցման համագործակցություն ծավալել Վրաստանի և Ռուսաստանի հետ: Այդ մասին լրագրողներին ասել էր վարչապետի մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Կարապետյանը:«Կա պայմանավորվածություն՝ ապրիլին քառակողմ հանդիպում կազմակեպել Թեհրանում», – նշել էր նա:

12 Март 2019 - 14:21 AMT
Министры энергетики Ирана и РФ Реза Ардаканиан и Александр Новак обсудили по телефону возможность соединения электросетей двух стран через Армению и Грузию или Азербайджан.
«В ходе этого разговора (министры) обсудили соединение электросетей Ирана и России через Азербайджан, Грузию и Армению, строительство четырех блоков теплоэлектростанции «Сирик» и другие вопросы», – говорится в сообщении иранского минэнерго, в котором отмечается, что разговор состоялся днем ранее, пишет РИА Новости.
Ранее Тегеран предложил Еревану развить сотрудничество в сфере транзита электроэнергии и газа с Грузией и Россией.Как сообщил журналистам пресс-секретарь премьера Армении Владимир Карапетян, существует договоренность о проведении четырехсторонней встречи в апреле в Тегеране.