Էլեկտրաէներգիայի տևական բացակայությունը Վենեսուելայում հանգեցրել է մի շարք քաղաքների ջրամատակարարման խափանումների: Խմելու ջրի պակասի պատճառով երկրի բնակիչներից շատերը ստիպված են գետերի ու այլ ջրամբարների աղտոտված ջուրն օգտագործել:
Որոշ վայրերում խմելու ջուր կարելի է գնել միայն դոլարով:
Կարակասի արևելյան շրջանների բնակիչները շարժվել են դեպի աղտոտված Գուայրե գետը՝ տարաները լցնելու համար: Երբ ոստիկանությունը փակել է ճանապարհը, մարդիկ սկսել են բղավել. «Կոկորդներս չորացել է»,-գրում է Deutsche Welle-ն:
Երկրում էլեկտրականության բացակայության պատճառով նախագահ Մադուրոյի հրամանով մարտի 13-ին դպրոցները էլի չեն աշխատի: Բացի այդ, նա հրահանգել է հումանիտար օգնություն հասցնել հիվանդանոցներ:
Ըստ ժամանակավոր նախագահ Խուան Գուաիդոյի, բլեքաութի սկզբից ի վեր արդեն երիկամների հիվանդությամբ 20 մարդ է մահացել, քանի որ հնարավոր չի եղել դիալիզ անցկացնել: Մադուրոյի կառավարությունը հերքում է այդ տեղեկատվությունը:
Ընդհանուր ճգնաժամային վիճակը վատթարացել է մարտի 12-ին Կարակասի արվարձան Բարուտայում էլեկտրակայանի պայթյունի հետևանքով, որը խուճապ է առաջացրել բնակչության շրջանում, հայտնում է AP-ն:

13 Март 2019 - 07:18 AMT
Продолжительное отключение электроэнергии в Венесуэле привело к перебоям в системе водоснабжения ряда городов. Из-за нехватки питьевой воды многие жители страны вынуждены черпать загрязненную воду из рек и других водоемов. В некоторых местах питьевую воду можно купить лишь за доллары.
Жители восточных районов Каракаса отправились к каналу загрязненной реки Гуайре, чтобы заполнить канистры. Когда полиция попыталась перекрыть им дорогу, люди начали кричать: «У нас пересохло горло!», пишет Deutsche Welle.
В связи с отсутствием в стране электричества глава Венесуэлы Николас Мадуро объявил, что 13 марта школы останутся закрытыми. Кроме того, он приказал доставить продукты и гуманитарную помощь в больницы.
По данным временного президента Венесуэлы Хуана Гуайдо, с момента начала блэкаута скончались уже 20 пациентов с заболеваниями почек, которым врачи не смогли своевременно провести процедуру диализа. Правительство Мадуро опровергает эту информацию.
Общую кризисную ситуацию в стране усугубил также взрыв электростанции, произошедший утром 12 марта в пригороде Каракаса Барута и повлекший за собой панику среди населения. Об этом сообщает информационное агентство AP.
По словам временного президента Венесуэлы Хуана Гуайдо, в трех из четырех трансформаторов, обслуживающих данный район Каракаса, произошло короткое замыкание. Инженерам, выехавшим на место аварии, трансформаторы восстановить не удалось.