Վրաստանի բանակցությունները ռուսական «Գազպրոմի» հետ ավարտվել են, շուտով համաձայնագիր կստորագրվի: Այդ մասին հայտարարել է Վրաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարար Նաթիա Տուրնավան:
«Բանակցություններն ավարտվել են մեր օգտին: Տարանցման գինը բարձրացել է»,-ասել է նա:
«Տարանցման գինը, որը մեզ վճարում է ՌԴ-ն, բարձրացել է, իսկ ռուսական գազի գինը նվազել..Սա այն դեպքը չէ, որ ինչ-որ մասնավոր բիզնես կարող է հետաքրքրվել այդ այլընտրանքով»,-ասել է Տուրնավան, հայտնում է «Գրուզիա Օնլայնը»:
Նա հավելել է, սակայն, որ չի կարող ասել, թե հատկապես որքան է բարձրացել տարանցման գինը, քանի որ դա կոմերցիոն գաղտնիք է:
Ըստ Տուրնավայի, «Գազպրոմի» հետ 2-ամյա պայմանագիր կկնքվի, որը կգործի 2019-2020թթ.:
Մինչև 2016թ. «Գազպրոմը» տարանցման դիմաց գազով էր վճարում Վրաստանին: 2016-ից «Գազպրոմը» փոխեց այդ մոտեցումը, Վրաստանը ստիպված եղավ համաձայնվել նոր պայմաններին: Ընդդիմությունը մեղադրում էր Վրաստանի իշխանություններին, որ դա կնպաստի ռուսական ընկերության ներթափանցմանը վրացական շուկա, և բացի այդ, Վրաստանի եկամուտը տասնյակ միլիոնավոր դոլարներով կնվազի:

Russia's Gazprom has agreed to pay Georgia more for transiting its gas to Armenia, the republic's Deputy Minister of Economy Natia Turnava has said.
While revealing that the transit fee has increased, Turnava failed to disclose how much the Russian side would pay Georgia for transferring gas to Armenia.
In 2018, Gazprom supplied 1.94 billion cubic meters of natural gas to Armenia.
Georgia’s agreement with the Russian energy giant Gazprom on gas transit to Armenia expired on December 31, 2018.
The agreement was reached on January 10, 2017 under which Georgia, as a transit country for the transportation of Russian gas to Armenia, during 2018 received payment from Gazprom.
Under the previous agreement, which expired on December 31, 2016, Russia was paying Georgia for gas transportation by supplying natural gas to the amount of 10% of the volume of the transported gas.