Mercer միջազգային խորհրդատվական ընկերությունը հրապարակել է աշխարհի քաղաքների վարկանիշն ըստկյանքի որակի:
Երևանը վարկանիշում 170-րդն է՝ առաջ անցնելով հարևան երկրների մայրաքաղաքներց: Թբիլիսին 187-րդն է, Բաքուն՝ 190-րդը:
Վարկանիշը կազմելու համար մասնագետները հաշվի են առնում բնակպայմանները, սպառողական ապրանքների առկայությունը, հասարակական տրանսպորտը, սոցիալ-քաղաքական և մշակութային վիճակը, զվարճանքների առկայությունը, բնական պայմաններն ու տնտեսության վիճակը:
Իրաքի մայրաքաղաք Բաղդադը վատագույնն է ճանաչվել աշխարհում: Բաղդադը վերջին՝ 231-րդ հորիզոնականում է: Մի փոքր ավելի լավ են գնահատել մասնագետները վիճակը Բանգիում՝ Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետություն, որը 230-րդ տեղում է, և Եմենի մայրաքաղաք Սանայում, որը 229-րդն է, գրում է Lenta.ru-ն:
Վերոնշյալներից բացի վատագույն քաղաքների տասնյակում են նաև Պորտ օ Պրենսը (Հաիթի), Խարթումը (Սուդան), Նջամենան (Չադ), Դամասկոսը (Սիրիա), Բրազավիլը (Կոնգո), Կինշասան (Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետություն) և Կոնակրին (Գվինեա):
Հայտնի են նաև աշխարհի լավագույն քաղաքները բնակության համար: Դրանք են Վիեննան, Ցյուրիխը, Վանքուվերը, Մյունխենը, Օքլենդը, Դյուսելդորֆը, Ֆրանկֆուրտը, Կոպենհագենը, Ժնևն ու Բազելը:

Столица Ирака Багдад признана худшим в мире городом по качеству жизни по версии международной консалтинговой компании Mercer.
Для создания рейтинга специалисты Mercer учитывали жилищные условия, наличие потребительских товаров, общественный транспорт, социально-политическую и культурную обстановку, наличие развлечений, природные условия и состояние экономики разных городов мира.
В результате Багдад оказался на последнем, 231-м месте. Немногим лучше специалисты оценили город Банги (ЦАР), который занял 230-ю позицию, и столицу Йемена Сану, которая оказалась на 229-й строке, пишет Lenta.ru.
Помимо них, в десятку худших городов мира вошли Порт-о-Пренс (Гаити), Хартум (Судан), Нджамена (Чад), Дамаск (Сирия), Браззавиль (Конго), Киншаса (Демократическая Республика Конго) и Конакри (Гвинея).
Также специалисты назвали и лучшие города мира для проживания. На первом месте среди них оказалась Вена, на втором — Цюрих, а на третьем — Ванкувер. За ними в рейтинге последовали Мюнхен, Окленд, Дюссельдорф, Франкфурт, Копенгаген, Женева и Базель.