Իրանում դատարանը 10 տարվա ազատազրկման և մտրակի 148 հարվածի է դատապարտել իրավաբան և իրավապաշտպան Նասրին Սոտուդեին ի հավելումն 5-ամյա ազատազրկման, որը նա արդեն կրում է: Այդ մասին AFP-ին է հայտնել նրա ամուսինը՝ Ռեզա Հանդանը:
Ըստ նրա, դատարանը Սոտուդենին 33 տարվա ազատազրկման է դատապարտել 7 մեղադրանքով, սակայն նա կրելու է միայն ամենաերկարը՝ 10-ամյա ժամկետը: Նախկինում իրավապաշտպանը 5-ամյա ազատզրկման էր դատապարտվել լրտեսության մեջ մեղադրանքով:
Սոտուդեի ամուսինը հայտնել է նաև, որ նրան մտրակի 148 հարվածի են դատապարտել դատական նիստին առանց հիջաբի ներկայանալու համար, գրում է Meduza-ն France 24-ի վրա հղումով:
Մարտի 11-ին Թեհրանի Հեղափոխական դատարանը հայտնեց, որ իրավապաշտպանը նաև 2 տարվա ազատզրկման է դատապարտվել երկրի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Համենեիին վիրավորելու մեղադրանքով, սակայն Հանդանը չի հաստատել դա:
Սոտուդեն ձերբակալվել է 2018-ի հունիսին: 2010-13թթ. նա կալանավորված է եղել հակապետական քարոզչության համար: Բանտում եղած ժամանակ Սոտուդեն Սախարովի անվան մրցանակ է ստացել:
55-ամյա Նասրին Սոտուդեն պաշտպանել է ընդդիմադիր ակտիվիստների շահերն Իրանում, այդ թվում այն կանանց, որոնք մասնակցել են հիջաբի պարտադիր կրման դեմ փողոցային ակցիաներին:
Իրանում 1979-ի Իսլմական հեղափոխությունից հետո կանանց արգելված է հանրային վայրերում առանց հիջաբի հայտնվել: Այդ կանոնը խախտելու համար ազատզրկում է նախատեսված կամ տուգանք:

Суд в Иране приговорил юриста и правозащитницу Насрин Сотуде к 148 ударам плетью и 10 годам тюрьмы в дополнение к пятилетнему тюремному сроку, который она уже отбывает. Об этом AFP сообщил муж Сотуде Реза Хандан.
По его словам, Суд назначил Сотуде 33 года тюрьмы по семи обвинениям, но она будет отбывать только самый длительный 10-летний срок. Ранее правозащитница была осуждена на пять лет тюрьмы по обвинению в шпионаже, заявил Хандан. Он добавил, что Сотуде также назначили 148 ударов плетью за то, что она пришла на заседание суда без хиджаба, пишет Meduza со ссылкой на France 24.
11 марта в Революционном суде Тегерана сообщили, что правозащитница, кроме прочего, получила два года тюрьмы по обвинению в оскорблении иранского лидера аятоллы Хаменеи, но Хандан не подтвердил это.
Сотуде была задержана в июне 2018 года. В 2010-2013 она уже отбывала тюремный срок по обвинению в антигосударственной пропаганде и сговоре с целью нанести вред национальной безопасности Ирана. Будучи в тюрьме, Сотуде получила премию Сахарова.
55-летняя Насрин Сотуде защищала интересы оппозиционных активистов в Иране, в том числе женщин, которые принимали участие в уличных акциях против обязательного ношения хиджаба.
В Иране женщинам запретили появляться без хиджаба в публичных местах после Исламской революции 1979 года; за нарушение этого правила грозит тюремный срок или штраф, эквивалентный 25 долларам.