ՌԴ ոստիկանության և Ռոսգվարդիայի աշխատակիցները Մոսկվայում ադրբեջանցի միլիարդատեր Գոդ Նիսանովին պատկանող մոսկովյան «Սադովոդ» շուկայում և «Մոսկվա» առևտրի կենտրոնում ստուգումների արդյունքում կրիպտոարժույթի ֆերմաներ են հայտնաբերել: Այդ մասին հայտնել է աղբյուրն իրավապահ մարմիններում, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ստուգումների արդյունքում մի քանի մայնինգային ֆերմա է հայտնաբերվել: Դրանց սեփականատերերը կպարզվեն»,-ասել է գործկալության զրուցակիցը:
Ըստ նրա, նաև հայտնաբերվել են կանխիկ մեծ գումարներ, սակայն կոնկրետ որքան, աղբյուրը չի հստակեցրել: «Դեռ հարկավոր է պարզել այդ գումարների ծագման աղբյուրը»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՌԴ իրավապահները ռեյդեր են անցկացնում ադրբեջանցի մեծահարուստ, միլիարդատեր Գոդ Նիսանովին պատկանող «Սադովոդ», «Մոսկվա» և «Ֆուդ Սիթի» շուկաներում: Ըստ ռուսական ԶԼՄ-ների, ուժայինների թիրախում Գոդ Նիսանովն է, որի կարողությունն ըստ Forbes-ի գնահատվում է $3,3 մլրդ: Ըստ որոշ տեղեկությունների, Նիսանովը կարող է քրգործի ֆիգուրանտ դառնալ՝ ապօրինի բանկային գործունեության և ապօրինի միգրացիայի գործով:
Ավելի վաղ ՌԴ ԿԲ ֆինանսական մոնիտորինգի և արժույթային հսկողության դեպարտամենտի տնօրեն Յուրի Պոլուպանովը ասել էր, որ «Սադովոդ», «Մոսկվա» շուկաներում կրիպտոարժույթային ֆերմաներ են ստեղծվել: Մոսկվայում կանխիկ դրամով կրիպտոարժույթ են գնում չինացիները, որոնք այդպիսով տնտեսում են և խուսափում են հարկերից:

14 Март 2019 - 06:34 AMT
Сотрудники полиции и Росгвардии в ходе рейдов на московском рынке «Садовод» и в ТЦ «Москва», принадлежащих азербайджанскому миллиардереру Году Нисанову, нашли несколько ферм для майнинга криптовалют. Об этом сообщил источник в правоохранительных органах, пишет ТАСС.
«В ходе рейдов на «Садоводе» и в «Москве» найдено несколько майнинговых ферм. Их владельцы устанавливаются», – сказал собеседник агентства.
По его словам, на рынках нашли также большие суммы наличными, однако сколько конкретно, он не уточнил. «Еще предстоит определить источник происхождения всех этих средств», – отметил источник.
Как сообщалось ранее, полиция и Росгвардия проводят рейды на рынках «Садовод», «Москва» и «Фуд Сити», которые принадлежат азербайджанскому миллиардереру Году Нисанову. По информации российских СМИ, целью силовиков является именно азербайджанец. Рынки «Садовод», «Москва» и «Фуд Сити» принадлежат группе компаний «Киевская площадь», которой Год Нисанов (состояние по оценке российского Forbes — $3,3 млрд) владеет на пару со своим давним бизнес-партнером Зарахом Илиевым.
Ранее директор департамента финансового мониторинга и валютного контроля Центробанка Юрий Полупанов говорил в интервью «Ведомостям» о том, что на рынках «Садовод» и «Москва» были созданы криптовалютные фермы. Главными покупателями криптовалюты за наличные в Москве являются выходцы из Китая, которые таким образом экономят и уходят от налогов.