Նոր Զելանդիայի Քրայսչերչ քաղաքում զինված հարձակում է տեղի ունեցել 2 մզկիթի վրա ուրբաթօրյա նամազի ժամանակ: Իշխանություններին հաջողվել է ձերբակալել 4 կասկածյալի, որոնց թվում մեկ կին կա:
Նոր Զելանդիայի վարչապետ Ջասինդա Արդերնը հայտնել է 40 զոհվածի մասին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին 1News-ի վրա հղումով:
Առնվազն 48 տուժած կա հիվանդանոցներում հրազենային վնասվածքներով:
Ավելի վաղ ոստիկանության ներկայացուցիչ Մայք Բուշը հաստատել էր մի քանի մարդու սպանությունը՝ հստակ թիվ չնշելով, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ոստիկանությունը հայտնել է, որ մզկիթներում հնչած կրակոցներից հետո մի քանի ինքնաշեն պայթուցիկ սարք է վնասազերծվել, որոնք հայտնաբերվել են «տրանսպորտային միջոցներում»:
Ըստ ականատեսների, քաղաքի կենտրոնում գտնվող մզկիթում կրակոցների ժամանակ մոտ 200 մարդ է եղել: Ոստիկանությունը խորհուրդ է տվել մարդկանց ձեռնպահ մնալ մզկիթ գնալուց մինչ նոր հայտարարությունը:
Ըստ տեղական ԶԼՄ-ների, պատասխանատվությունը ստանձնել է Ավստրալիայի 28-ամյա քաղաքացին, որն իբր Նոր Զելանդիա է ժամանել այդ հարձակումը կատարելու համար: Գրոհից առաջ նա 74 էջ պարունակող մանիֆեստ է գրել՝ ներգաղթին դեմ հայացքներ հայտնելով:

15 Март 2019 - 05:59 AMT
В новозеландском городе Крайстчерч было совершено вооруженное нападение на две мечети во время пятничной молитвы. Властям удалось задержать четверых подозреваемых, среди которых одна женщина.
По словам премьер-министра Новой Зеландии Джасинды Ардерн, жертвами теракта стали 40 человек. 48 человек пострадали.
«В настоящий момент полиция занимается очень серьезным и трагическим происшествием, связанным со стрельбой в центре города Крайстчерч», – заявил 15 марта комиссар полиции Майк Буш, пишет Deutsche Welle.
Позднее полиция сообщила, что после стрельбы в мечетях военные обезвредили несколько самодельных взрывных устройств, «обнаруженных в транспортных средствах».
По сообщениям очевидцев, во время стрельбы в мечети в центре города Крайстчерч находилось около 200 человек. В настоящий момент несколько подразделений полиции находятся также у второй мечети в пригороде Крайстчерча Линвуде.
«Мы обращаемся к мечетям по всей стране с просьбой закрыть свои двери и порекомендовать людям воздержаться от их посещения до тех пор, пока полиция не даст дальнейшие указания», – подчеркнул Буш.
Новозеландские СМИ сообщили, что ответственность за стрельбу взял на себя 28-летний гражданин Австралии, который якобы прибыл в Новую Зеландию для совершения этого нападения. Перед атакой он написал некий манифест из 74 страниц, выражающий антииммигрантские взгляды.