Գերմանիայի իշխող, մինչև վերջերս կանցլեր Անգելա Մերկելի կողմից ղեկավարվող, Քրիստոնյա-դեմոկրատական միության պատգամավորը տուգանվել է 20,000 եվրոյով, քանի որ ժամանակին չի իրազեկել Բունդեսթագին Ադրբեջանից լրացուցիչ վաստակ ունենալու մասին: Մարտի 14-ին տուգանքի մասին որոշում է կայացրել Բունդեսթագը:
Պատգամավոր Կարին Շտրենցի վերաբերյալ կասկածներ հայտնվեցին դեռևս 2017-ին՝ ԵԽԽՎ-ում կոռուպցիոն սկանդալի առնչությամբ: Մասնավորապես, նրա անունը հիշատակվում էր անկախ փորձագետների 2018-ի ապրիլին հրապարակված զեկույցում՝ Եվրոպայում Բաքվի շահերն առաջ տանելու համար կաշառքների մասին, գրում է Deutsche Welle-ն:
Փաստաթղթում նշված էր, որ կոռուպցիոն սկանդալի առանցքային դերակատարը Բունդեսթագի նախկին պատգամավոր Էդուարդ Լինտները վարձել էր նրան աշխատանքի իրեն պատկանող Line M-Trade խորհրդատվական ընկերությունում, որը ֆինանսավորվում էր Բաքվի կողմից և Ադրբեջանի շահերի լոբբինգով էր զբաղված:
Չնայած կոմերցիոն շահին՝ Շտրենցը 2015-ին մասնակցել է Ադրբեջանի ընտրություններում դիտորդական առաքելության աշխատանքին: Այդ մեղադրանքի պատճառով Շտրենցը 2018-ին չկարողացավ երկրորդ անգամ առաջադրվել ԵԽԽՎ:
Ինքը պնդում էր, որ չի իմացել ընկերության ադրբեջանական եկամուտների մասին և ճանաչում էր մեղքը միայն այն մասով, որ ժամանակին չի հայտնել Բունդեսթագին լրացուցիչ վաստակի մասին:
Շտրենցի հետ կապված միջադեպը «Խավիարային դիվանագիտություն» մեծ զեկույցի մի մասն է միայն, որը նվիրված է Ադրբեջանի լոբբիստական գործունեությանը և որը մեծ սկանդալի պատճառ դարձավ Եվրոպայի խորհրդում: Փաստաթղթում ասվում է, որ Բաքուն կաշառել է ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելության անդամներին, որոնք հետևում էին Ադրբեջանի կողմից ԵԽ-ին անդամակցելիս ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը: Որպես կաշառք օգտագործվել են նաև թանկարժեք նվերները՝ այդ թվում, սև խավիար, գորգեր, թանկարժեք ալկոհոլ և ոսկերչական զարդեր:

Earlier this year, Bundestag reprimanded lawmaker Karin Strenz over her violation of the parliamentary code of conduct. On Friday, March 15, German media reported that Bundestag has made a decision to impose the most severe type of sanction available and that Strenz will have to pay a fine of about €20,000.
Also Friday, Transparency Germany, Transparency International’s national chapter, said it has filed a criminal complaint against Strenz (Christian Democratic Union of Germany, CDU) and the former Bundestag member Eduard Lintner (Christian Social Union in Bavaria, CSU) in an alleged bribery case orchestrated by the Azerbaijani government. The watchdog has asked the Public Prosecutor’s Office in Berlin to determine if the two politicians violated the German Criminal Code’s section 108e on bribery and corruption of elected officials.
The evidence for the criminal complaint stems from the leaked bank records from 2012 to 2014 that were analysed by the Organized Crime and Corruption Project. Investigative journalists revealed that the Azerbaijani ruling elite operated a US$3 million slush fund and a money laundering scheme to, among other things, bribe politicians to water down critical human rights resolutions and election observation reports. At the centre of the scheme was the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), where Strenz and Lintner were delegates.
The Azerbaijani Laundromat revelations shook Europe when they were published in 2017. The independent investigation set up in the wake of the scandal determined that Eduard Lintner lobbied in favour of the Azerbaijani government, while Karin Strenz’s involvement in PACE’s work on Azerbaijan was tainted by a conflict of interest. They were both banned for life from the Council of Europe and the premises of the Assembly. Further, PACE asked national authorities of all offending delegates – including Germany – to follow up on the allegations of corruption, take the necessary measures with respect to specified cases and report back to the Assembly by the end of the 2018.