Եվրամիությունը ողջունել է Ադրբեջանում Նովրուզի կապակցությամբ ավելի քան 400 ազատազրկվածի ներում շնորհելու որոշումը: Այդ մասին ասվում է Եվրոպական արտաքին քաղաքականության ծառայության (ЕВС) պաշտոնական հայտարարության մեջ:
Ներում ստացածների թվում են նաև քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ոչ առևտրային կազմակերպությունների անդամներ, բլոգերներ ու լրագրողներ: «Այդ քայլը հավանություն է ստացել»,-ասվում է հայտարարության մեջ, գրում է Deutsche Welle-ն:
ԵՄ-ն ակնկալում է, որ ըստ Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունների, Բաքուն առաջիկայում ևս նմանատիպ քայլեր կձեռնարկի: ЕВС-ում նշել են, որ Եվրամիությունը կշարունակի գործակցությունն Ադրբեջանի հետ, ընդլայնելու համար համագործակցությունը, այդ թվում նաև մարդու իրավունքների ոլորտում, ինչը « փոխհարաբերությունների կարևոր տարր է»:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ավելի քան 400 կալանավորի ներում շնորհելու մասին հրամանագիր է ստորագրել, որոնց թվում նաև 14 օտարերկրացի կա: Մեծ մասն ազատվել է ազատազրկումից, 12 մարդ՝ տուգանքից, 3 ազատազրկվածի ցմահ բանտարկությունը փոխարինվել է տևական ազատազրկմամբ:

Евросоюз приветствует помилование в Азербайджане более 400 заключенных, приуроченное к празднованию Новруза. Об этом говорится в официальном заявлении Европейской внешнеполитической службы (ЕВС).
Среди помилованных были представители политических партий, некоммерческих организаций, блогеры и журналисты. «Этот шаг воспринимается с одобрением», – говорится в заявлении, пишет Deutsche Welle.
ЕС ожидает, что в соответствии с международными обязательствами Азербайджана в будущем последуют и дальнейшие подобные шаги. В ЕВС отметили, что Европейский Союз продолжит взаимодействие с Азербайджаном, чтобы расширить сотрудничество, в том числе, и в сфере прав человека, что является «важным элементом наших взаимоотношений».
Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал указ о помиловании более 400 человек, среди них 14 иностранцев. Большинство были освобождены от отбывания оставшегося срока заключения, 12 человек – от штрафа. Трем осужденным пожизненный срок был заменен длительным лишением свободы.