Մարտի 16-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանը հանրահավաք է հրավիրել տեղական մարմինների ընտրություններին ընդառաջ, որտեղ ցուցադրել է Նոր Զելանդիայում ահաբեկչի հարձակումը մզկիթների վրա: Նա հայտարարել է նաև, որ տեսանյութի հեղինակ ահաբեկչության կասկածյալը 2 անգամ Թուրքիա է այցելել:
Էրդողանը ցուցադրել է տեսանյութն Անթալիայում, որը հեռարձակվել է ազգային հեռուստատեսությամբ: «Մզկիթների վրա հարձակված Բրենտոն Տարանտն առաջին անգամ Թուրքիայում 3 օր է անցկացրել, իսկ երկրորդ անգամ՝ 40 օր: Մենք հետաքննում ենք՝ արդյոք նա կապեր ունեցել է մեր երկրում»,-հայտարարել է Թուրքիայի նախագահը, գրում է TJ-ն The New York Times-ի վրա հղումով:
Վերջին տվյալներով,Նոր Զելանդիայի Քրայսչերչ քաղաքում մարտի 15-ին մզկիթների վրա զինված հարձակման հետևանքով 50 մարդ է մահացել, այդ թվում երեխաներ: 42-ը սպանվել են Քրայսչերչի կենտրոնում գտնվող մզկիթում, ևս 8-ը՝ այլ մզկիթում: Մոտ 50 մարդ վիրավորվել է, որից 36-ը հոսպիտալացված է: Հանցագործն իր գրոհը նկարահանել է տեսախցիկով և ուղիղ եթեր դուրս եկել համացանցով: Նրան ձերբակալել են գրոհի մեկնարկից 36 րոպե անց:

16 марта президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган провел митинг в предверии местных выборов, где показал запись стрельбы в Новой Зеландии при нападении на две мечети. Эрдоган также заявил, что автор видео и подозреваемый в теракте дважды приезжал в Турцию.
Эрдоган показал ролик на митинге в Анталии, который транслировался на национальном телевидении. Он также сообщил, что снявший на видео атаку на мечеть Брентон Таррант дважды приезжал в Турцию. «В первый раз он провел здесь три дня, во второй — 40 дней. Мы расследуем, имел ли он какие-то связи в нашей стране», – заявил президент Турции, пишет TJ со ссылкой на The New York Times.
Нападение на две мечети в Новой Зеландии — в городе Крайстчерч и его пригороде Линвуде — произошло 15 марта. По последним данным, в результате двойного теракта погибли 50 человек, в том числе дети. 42 из них убиты в мечети в центре Крайстчёрча, еще восемь – в другой мечети на авеню Линвуд, причем три человека были застрелены вне здания. Ранения получили 50 человек, 36 из них находятся в больницах. Обе мечети расположены на расстоянии примерно пяти километров друг от друга. Преступник снимал нападение скрытой камерой и вел прямую трансляцию в интернете. С момента первой атаки до задержания прошло 36 минут.
Полиция задержала четверых человек, в том числе Брентона Тарранта, транслировавшего бойню в интернете. Позднее один из задержанных был признан невиновным.