Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն իր հրամանագրով հետ է կանչել ԱՄԷ-ում Ադրբեջանի դեսպան Դաշղին Շիկարովին, հայտնում է Haqqin.az-ը նախագահի պաշտոնական կայքի վրա հղումով:
Շիկարովը հայտնվել է սկանդալի կիզակետում՝ նրան մեղադրել են Ադրբեջանի կառավարության կողմից Աբու Դաբիի ղեկավար Խալիֆ իբն Զայդ ալ Նահյանի համար նախատեսված նվերները գողանալու մեջ: Մասնավորապես, ինչպես նշում են իրազեկ աղբյուրները, խոսքը 10 տուփ սև խավիարի մասին է:
Բացի այդ, դեսպանին մեղադրում են դեսպանության ունեցվածքի յուրացման մեջ: Այժմ դեսպանատանը հատուկ հանձնաժողով է աշխատում, որը հետաքննում է կես միլիոն դոլարի անհետացման փաստը: Կասկածներ կան, որ գումարը յուրացվել է:
Մարտի 7-ի ԱԳ նախարարի հրամանագրով ԱՄԷ-ում Ադրբեջանի փոխդեսպան Լեյլա Սուլեյմանովան նշանակվել է Էմիրություններում Ադրբեջանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար: Նա կկատարի պարտականությունները մինչև նոր դեսպանի նշանակումը:

25 февраля президент Азербайджана Ильхам Алиев своим указом отозвал посла Азербайджана в Объединенных Арабских Эмиратах Дашгына Шикарова. Об этом сообщает Haqqin.az со ссылкой на официальный сайт президента.
Шикаров оказался вовлечен в скандал: его обвинили в краже подарков, предоставленных правительством Азербайджана для правителя Абу-Даби Халифа ибн Зайд аль-Нахайяна, и в хищениях средств посольства. В частности, как отмечают информированные источники, речь идет о 10 банках с черной икрой.
Помимо этого, в настоящее время в посольстве Азербайджана в Абу-Даби работает специальная комиссия, которая расследует факт исчезновения полумиллиона долларов. Подозревают, что деньги были присвоены.
7 марта приказом министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедъярова заместитель посла Азербайджана в ОАЭ Лейла Сулейманова назначена временным поверенным в делах Азербайджана в Эмиратах.
Она будет исполнять обязанности временного поверенного в делах Азербайджана до назначения нового посла.