Իտալիայի հյուսիս-արևելյան ինքնավար մարզի նախագահ Մասիմիլիանո Ֆեդրիգան ջրծաղիկով է հիվանդացել և 4 օր հիվանդանոցում է անցկացրել:
Նախկինում նա դեմ էր հանդես գալիս օրենքի ընդունմանը, որով ծնողները պարտավոր կլինեին պատվաստել երեխաներին, գրում է Snob.ru-ն The Times-ի վրա հղումով:
12 հիվանդություններից, այդ թվում ջրծաղիկի, կարմրուկի և պոլիոմիելիտի դեմ պարտադիր պատվաստումների մասին օրենքն ընդունվել է Իտալիայում 2017-ին: Չպատվաստված երեխաներին արգելվեց հաճախել դպրոց և մանկապարտեզ: Իսկ ծնողները, որոնք չեն պատվաստում երեխաներին, մեծ տուգանքներ պետք է վճարեն:
Ֆեդրիգան քննադատում էր այդ որոշումը՝ «ստալինյան» անվանելով իշխանությունների այդ գործողությունները, գրում է Independent-ը:
Հոսպիտալացումից հետո քաղաքական գործիչը չի փոխել իր կարծիքը: Նա պնդում է, որ իր երեխաներից չի վարակվել, քանի որ նրանք պատվաստված են: Հայտնի բժիշկ Ռոբերտ Բուրիոնին հայտարարել է, որ Ֆեդրիգայի հոսպիտալացումը պետք է տագնապի ազդանշան լինի այն մեծահասակների համար, որոնք չեն ցանկանում պատվաստվել:

A leading anti-vax figure and Italian politician was hospitalised with chickenpox earlier this week, Daily Mail reports.
Massimiliano Fedriga, who is the president of the Friuli-Venezia Giulia region and member of the right-wing Northern League party, revealed he was ill on Twitter.
He previously argued against the Lorenzin decree, which made vaccination compulsory for children before they could attend school, back in 2017.
At the time, he said that he had his own children vaccinated but believed it should not be forced on to people, reports La Vanguardia.
He also claimed that making the 12 vaccinations, which include chickenpox and measles, mandatory was not the best method to convince anti-vaxxers.
He spent four days in the hospital being treated for chickenpox this week.
After being discharged, he wrote on social media: 'I'm fine, I'm at home in convalescence and I thank everyone.'