Մարտի 19-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը տիկնոջ հետ մասնակցել է Նովրուզի կապակցությամբ Բաքվում կազմակերպված ժողովրդական տոնախմբությանը՝ լուսանկարվելով անցորդների հետ:
Լուսանկարների և տեսանյութերի հրապարակումից հետո համացանցի օգտատերերից շատերը նշել են Ադրբեջանի նախագահի վարքագծի նմանությունը ՀՀ վարչապետի Նիկոլ Փաշինյանի հետ, գրում է Rusarminfo-ն:
Օգտատերերը «մեղադրել են» Ալիևին Փաշինյանի գործողությունները նմանակելու մեջ՝ նշելով, որ համատեղ լուսանկարները քաղաքացիների, մասնավորապես, երեխաների հետ, նախկինում հատուկ չեն եղել Ալիևների ընտանիքին:
Փորձագետները նշում են, որ հեղափոխությունը Հայաստանում և դրանից հետո տարածում ստացած որոշ երևույթներ ազդեցություն են գործել ոչ միայն երկրի ներսում, որտեղ տարբեր քաղաքական ու հասարակական գործիչներ սկսեցին «ուղիղ եթեր» դուրս գալ Փաշինյանի օրինակով, այլ նաև հարևան Ադրբեջանի վրա:
Ավելի վաղ BBC-ին հոդված էր հրապարակել Ադրբեջանում վերջին շրջանում կատարվող փոփոխությունների մասին, որտեղ նկատելի է Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխության ազդեցությունը:

20 Март 2019 - 13:07 AMT
19 марта президент Азербайджана Ильхам Алиев вместе с супругой принял участие во всенародных празднованиях Новруза в Баку.
После опубликованных фотографий и видео многие пользователи сети отметили «схожесть» в манере поведения азербайджанского лидера с премьер-министром Армении.
Пользователи «обвинили» Алиева в копировании действий Никола Пашиняна, к «фирменному» поведению которого относят близкое и непосредственное общение с народом, совместные фотографии и селфи с гражданами, в частности с детьми и так далее, что не было присуще семье Алиева в прошлом, пишет Rusarminfo.
Специалисты отмечают, что революция в Армении и вошедшие после нее в обиход манеры оказали влияние не только внутри страны, где различные политики и общественные деятели стали «выходить в лайв», по примеру Пашиняна, но и на соседний Азербайджан.
Ранее русская служба BBC опубликовалa статью о происходящих в Азербайджане изменениях, в которых отмечается влияние произошедшей в Армении «бархатной» революции.