Մարտի 19-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը տիկնոջ հետ մասնակցել է Նովրուզի կապակցությամբ Բաքվում կազմակերպված ժողովրդական տոնախմբությանը՝ լուսանկարվելով անցորդների հետ:
Լուսանկարների և տեսանյութերի հրապարակումից հետո համացանցի օգտատերերից շատերը նշել են Ադրբեջանի նախագահի վարքագծի նմանությունը ՀՀ վարչապետի Նիկոլ Փաշինյանի հետ, գրում է Rusarminfo-ն:
Օգտատերերը «մեղադրել են» Ալիևին Փաշինյանի գործողությունները նմանակելու մեջ՝ նշելով, որ համատեղ լուսանկարները քաղաքացիների, մասնավորապես, երեխաների հետ, նախկինում հատուկ չեն եղել Ալիևների ընտանիքին:
Փորձագետները նշում են, որ հեղափոխությունը Հայաստանում և դրանից հետո տարածում ստացած որոշ երևույթներ ազդեցություն են գործել ոչ միայն երկրի ներսում, որտեղ տարբեր քաղաքական ու հասարակական գործիչներ սկսեցին «ուղիղ եթեր» դուրս գալ Փաշինյանի օրինակով, այլ նաև հարևան Ադրբեջանի վրա:
Ավելի վաղ BBC-ին հոդված էր հրապարակել Ադրբեջանում վերջին շրջանում կատարվող փոփոխությունների մասին, որտեղ նկատելի է Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխության ազդեցությունը:

Azerbaijani President Ilham Aliyev and his wife on Tuesday, March 19 took part in national celebrations of Novruz in Baku.
After photos and videos were published, many social media users found “similarities” in the behavior of the Azerbaijani leader with that of the Armenian Prime Minister.
They "accused" Aliyev of copying Nikol Pashinyan's actions, whose "signature" behavior includes intimate and direct communication with people, selfies with citizens, in particular with children, which was not really typical of the Aliyev family, Rusarminfo reports.
Earlier, the Russian service of BBC published an article about the changes taking place in Azerbaijan, citing the influence of the velvet revolution in neighboring Armenia.