Դամասկոսը դատապարտում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունը Գոլանի բարձունքներում Իսրայելի ինքնիշխանության մասին, իսկ ԱՄՆ դիրքորոշումն այդ հարցում համարում է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բանաձևի աղաղակող ոտնահարում: Սիրիան մտադիր է ամեն գնով վերադարձնել Գոլանի բարձունքները: Այդ մասին ասվում է Սիրիայի կառավարության հայտարարության մեջ:
«Գոլանի բարձունքները շարունակում են մնալ արաբական և սիրիական տարածք, անկախ Իսրայելի կողմից գրավված տարածքների մասին ԱՄՆ նախագահի հայտարարություններից»,-ասվում է հայտարարության մեջ, հայտնում է Lenta.ru-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Մարտի 21-ին Թրամփը հակասական հայտարարություն է հրապարակել Twitter-ի իր միկրոբլոգում: Նա նշել է, որ այդ տարածքը կարևոր է ինչպես Իսրայելի, այնպես էլ ամբողջ տարածաշրջանի կայունության համար:
Ենթադրվում է, որ Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուի ԱՄՆ այցի ժամանակ ԱՄՆ-ն պաշտոնապաես կհայտարարի, որ ճանաչում է Գոլանի բարձունքները որպես Իսրայելի տարածք:
Գոլանի բարձունքները 1944-ից պատկանում էին Սիրիային, սակայն 1967 թվականին Վեցօրյա պատերազմի ժամանակ անցել են Իսրայելի վերահսկողության տակ։ 1973-ին Ահեղ Դատաստանի օրվա պատերազմում նրա մի մասը հետ է վերցվել Սիրիայի կողմից, մյուս մասում հաստատվել է ՄԱԿ-ի խաղաղապահ զորքերի վերահսկողությունը։ 1981-ին Իսրայելը դարձյալ գրավել է բարձունքները: Եվ Իսրայելը, և Սիրիան Գոլանի բարձունքները համարում են իրենց տարածքի մի մասը։

22 Март 2019 - 07:30 AMT
Сирия намерена любыми возможными способами вернуть Голанские высоты под свой контроль. Об этом говорится в заявлении сирийского правительства.
«Голанские высоты остаются арабской и сирийской территорией, независимо от заявлений американского президента относительно оккупированных Израилем территорий», – говорится в сообщении.
Дамаск осуждает заявления президента США Дональда Трампа о суверенитете Израиля над Голанскими высотами, а позиция США по данному вопросу — вопиющее нарушение резолюции Совета Безопасности ООН, пишет Lenta.ru со ссылкой на Reuters.
Противоречивое сообщение Трамп опубликовал 21 марта в своем Twitter. Он отметил, что территория важна как для стабильности Израиля, так и всего региона.
Предполагается, что официально о признании Соединенными Штатами Голанов израильскими будет объявлено в ходе визита премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху в Соединенные Штаты, который состоится на следующей неделе.
Associated Press ранее отмечало, что в 2019 году в докладе Госдепартамента США о правах человека отсутствовала формулировка «оккупированные Израилем территории» в отношении Голанских высот. Вместо этого их назвали «контролируемыми Израилем».
Принадлежавшие Сирии с 1944 года Голаны были захвачены Израилем в ходе Шестидневной войны 1967 года. Израильский парламент в 1981 году принял закон «О Голанских высотах», который в одностороннем порядке провозгласил суверенитет страны над этой территорией. Резолюция Совбеза ООН тогда признала аннексию недействительной, Дамаск продолжает считать эти территории своими.