Մարտի 22-ին Ադրբեջանի իրավազորության ներքո հայտնված և հետագայում 20 տարվա ազատազրկման դատապարտված ՀՀ քաղաքացի Կարեն Ղազարյանի հայրը` Արմեն Ղազարյանը այցելել է մարտի 16-ին ՀՀ պետական սահմանը խախտած, Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի Էլվին Արիֆ Օղլու Հիբրագիմովին:
Ադրբեջանցի սահմանախախտի հետ զրույցում Ա. Ղազարյանը հետաքրքրվել է նրա առողջական և բարոյահոգեբանական վիճակով, հայտնում է ՀՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովը:
Էլվին Արիֆ Օղլու Հիբրագիմովը Կարեն Ղազարյանի հորը պատմել է իր պահպանման վայրի պայմանների, իրեն տրամադրված պատշաճ բուժօգնության մասին, տեղեկացնելով, որ հայ բժիշկները հոգատար վերաբերմունք են ցուցաբերել իր նկատմամբ:
Զրույցի ընթացքում Ղազարյանի հայրը Հիբրագիմովին է պատմել Կարենի պատմությունը, ով նույն կերպ մեկ տարի առաջ մոլորվել և հայտնվել էր Ադրբեջանի իրավազորության ներքո, սակայն ադրբեջանական իշխանությունների կողմից անարդարացիորեն դատապարտվել է ազատազրկման շինծու մեղադրանքների հիման վրա:
Կարեն Ղազարյանի հայրը Հիբրագիմովին մաղթել է շուտափույթ ապաքինում։
Ադրբեջանում 20 տարվա ազատազրկման դատապարտված Կարեն Ղազարյանը Տավուշի մարզի Բերդավան համայնքի բնակիչ է, որին ադրբեջանցիները ձերբակալել էին հուլիսի 15-ին ու ներկայացնում էին իբրեւ դիվերսանտի։ Հայկական կողմը հերքել է այդ հաղորդումը, ընդգծելով՝ Կարեն Ղազարյանը որևէ առնչություն չունի բանակի հետ, առողջական խնդիրներ ունի և դեռևս 2013-ց հաշվառված է համապատասխան բուժհաստատությունում:
ՊՆ ղեկավար Դավիթ Տոնոյանը հայտարարել էր, որ հայկական կողմն ինտենսիվ աշխատում է Ադրբեջանում պահվող Կարեն ՂազարյանինՀայաստան վերադարձնելու ուղղությամբ՝ համագործակցելով ինչպես ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահների, այնպես էլ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության հետ:

The father Karen Ghazaryan, who found himself under the jurisdiction of Azerbaijan and was subsequently sentenced to 20 years in prison, has visited Elvin Arif oglu Hibragimov, an Azerbaijani citizen who illegally crossed the border to Armenia on March 16.
During a short conversation, Armen Ghazaryan inquired about Hibrahimov’s health and psychological condition, Armenia’s Interdepartmental Commission on Prisoners, Hostages and Missing Persons reveals.
According to the report, Hibragimov briefed Ghazaryan about the proper care provided to him, adding that Armenian doctors have taken good care of him.
A. Ghazaryan, meanwhile, told the Azerbaijani citizen the story of Karen who got lost a year ago and found himself under the jurisdiction of Azerbaijan, but was unfairly imprisoned by the Azerbaijani authorities on fabricated charges.
At the end of the meeting, Ghazaryan wished Hibragimov a speedy recovery.
Armenian Foreign Ministry spokeswoman Anna Naghdalyan said said in a February that the country will make consistent efforts towards defending the rights of its citizen sentenced to 20 years in jail by an Azerbaijani court.
The Armenian Defense Ministry has said in the past that Karen Ghazaryan (b. 1984) doesn’t serve in the army and has never been drafted. The police revealed, in turn, that the man has health issues and has been registered in a medical facility since 2013.