Ղազախստանի նոր նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ստորագրել է երկրի մայրաքաղաքը վերանվանելու մասին սահմանադրական փոփոխությունը: Հրամանագիրն ուժի մեջ է մտել մարտի 23-ին, գրում է «Վեդոմոստին»:
Ղազախստանի մայրաքաղաքն այսուհետ պաշտոնապես Նուր Սուլթան է կոչվում:Մայրաքաղաքը վերանվանվել է 30 տարի երկիրը ղեկավարած նախկին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի պատվին: Երկրի օրենսդիր մարմինը երկու ընթերցմամբ ընդունել է Սահմանադրության մեջ փոփոխություն անելու այդ նախագիծը:
Ղազախստանի մայրաքաղաքում նաև բողոքի ցույցեր եղան Աստանան Նուրսուլթան վերանվանելու դեմ: Ցուցարարներից մեկի վեճն իրավապահների հետ քաշքշուկի է վերածվել, որից հետո ոստիկանությունը բերման է ենթարկել մոտ 20 ցուցարարի:
1830-ին որպես կազակների ավան հիմնված քաղաքը սկզբից կոչվում էր Ակմոլինսկ: 1961-ին այն վերանվանվեց Ցելինոգրադ, հետո՝ Ակմոլա: 1997-ի դեկտեմբերին Նազարբաևը Ղազախստանի մայրաքաղաքն Ալմաթիից տեղափոխեց Ակմոլա, քաղաքը վերանվանվեց Աստանայի, ինչը թարգմանաբար ղազախերենից նշանակում է մայրաքաղաք:

23 Март 2019 - 07:28 AMT
Новый президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев подписал поправки в конституцию о переименовании столицы страны из Астаны в Нур-Султан. Указ вступает в силу с 23 марта, пишут «Ведомости».
Столица переименована в честь бывшего президента Казахстана Нурсултана Назарбаева, который 19 марта подписал указ о сложении с себя полномочий. В соответствии с конституцией страны, полномочия президента перешли к спикеру сената Токаеву, который будет исполнять обязанности главы государства до следующих выборов в апреле 2020 года.
После принятия присяги Токаев предложил переименовать столицу Астану в Нур-Султан, а также увековечить имя Назарбаева в названии центральных улиц городов. Парламент страны в тот же день принял закон о внесении соответствующих поправок в конституцию Казахстана. Против этого решения выступили некоторые местные жители: 21 и 22 марта в Астане и Алматы прошли стихийные митинги несогласных с переименованием столицы, закончившиеся задержаниями протестующих.
Изначально город, основанный в 1830 году как казачье поселение, назывался Акмолинск. В 1961 году он был переименован в Целиноград, затем назывался Акмола. В декабре 1997 года Назарбаев перенес столицу Казахстана их Алматы в Акмолу, после чего город был переименован в Астану (в переводе с казахского языка означает «столица»).