Ղազախստանի նոր նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ստորագրել է երկրի մայրաքաղաքը վերանվանելու մասին սահմանադրական փոփոխությունը: Հրամանագիրն ուժի մեջ է մտել մարտի 23-ին, գրում է «Վեդոմոստին»:
Ղազախստանի մայրաքաղաքն այսուհետ պաշտոնապես Նուր Սուլթան է կոչվում:Մայրաքաղաքը վերանվանվել է 30 տարի երկիրը ղեկավարած նախկին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի պատվին: Երկրի օրենսդիր մարմինը երկու ընթերցմամբ ընդունել է Սահմանադրության մեջ փոփոխություն անելու այդ նախագիծը:
Ղազախստանի մայրաքաղաքում նաև բողոքի ցույցեր եղան Աստանան Նուրսուլթան վերանվանելու դեմ: Ցուցարարներից մեկի վեճն իրավապահների հետ քաշքշուկի է վերածվել, որից հետո ոստիկանությունը բերման է ենթարկել մոտ 20 ցուցարարի:
1830-ին որպես կազակների ավան հիմնված քաղաքը սկզբից կոչվում էր Ակմոլինսկ: 1961-ին այն վերանվանվեց Ցելինոգրադ, հետո՝ Ակմոլա: 1997-ի դեկտեմբերին Նազարբաևը Ղազախստանի մայրաքաղաքն Ալմաթիից տեղափոխեց Ակմոլա, քաղաքը վերանվանվեց Աստանայի, ինչը թարգմանաբար ղազախերենից նշանակում է մայրաքաղաք:

Kazakhstan's capital city Astana has been renamed Nur-sultan after the country's new President Kassym-Jomart Tokayev signed a decree on the renaming in honor of his predecessor Nursultan Nazarbayev, Xinhua reports.
The decree published on the presidential website on Saturday, March 23 took effect immediately.
The Kazakh parliament on Wednesday approved a bill to rename the capital after Nazarbayev at a joint session of its two houses.
Earlier on Wednesday, Tokayev was sworn in as Kazakhstan's president following Nazarbayev's resignation. After his inauguration, Tokayev proposed to rename the Kazakh capital without a referendum.
Nazarbayev had served as Kazakhstan's president for nearly three decades since its independence from the Soviet Union in 1991. He remains the head of the Central Asian country's Security Council, leader of the ruling Nur Otan party and a member of the Constitutional Council.