Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն առաջարկել է փոխել Ստամբուլի Սբ Սոֆիայի տաճարի կարգավիճակը՝ վերածելով այն մզկիթի: Այդ մասին նա հայտարարել է TGRT հեռուստաալիքի եթերում:
«Սբ Սոֆիայի կարգավիճակը թանգարանից կարող է փոխվել մզկիթի: Եվ բոլոր դավանանքների հետևորդները կկարողանան այն այցելել անվճար»,-ասել է Էրդողանը, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Կոստանդնուպոլսի Սբ Սոֆիայի տաճարն ավելի քան 1000 տարի եղել է ամենամեծ քրիստոնեական եկեղեցին աշխարհում: Թուրքերի կողմից Կոստանդնուպոլսի գրավումից և Բյուզանդիայի անկումից հետո տաճարը վերածվեց մզկիթի, սակայն 1934-ից շինությունն Աթաթուրքի հրամանով թանգարան դարձավ և ներառվեց ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում:
2018-ի մարտին Էրդողանը Ղուրանից տողեր ընթերցեց Սբ Սոֆիայում: Նա ընթերցեց «Ստամբուլը նվաճողներին» նվիրված հատվածը, ինչը դատապարտվեց Աթենքի կողմից:

25 Март 2019 - 06:32 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган выступил с предложением сменить статус собора Святой Софии в Стамбуле на мечеть. Об этом он заявил в эфире телерадиокомпании TGRT.
«Статус Святой Софии может быть изменен с музея на мечеть. И люди всех вероисповеданий смогут посещать ее бесплатно»,— сказал турецкий лидер, пишет РБК.
Собор Святой Софии в Константинополе более тысячи лет был самым большим храмом в христианском мире. После захвата Константинополя и падения Византийской империи собор был переделан в мечеть, но с 1934 года здание по декрету основателя современного турецкого государства Ататюрка стало музеем и было включено в список Всемирного наследия ЮНЕСКО.
В марте 2018 года Эрдоган зачитал строки из Корана в бывшем соборе Святой Софии в Стамбуле. Президент продекламировал выдержку из Священного Писания в честь «завоевателей Стамбула», тех, кто оставил турецкому народу в наследство здание собора. Это решение осудили Афины, решительно выступив против высказываний подобного рода в стенах бывшего христианского религиозного сооружения.