Գազայի հատվածից արձակված հրթիռը տուն է խոցել Իսրայելի կենտրոնական մասում: Մարտի 26-ի վաղ առավոտյան հրթիռակոծությունից 7 մարդ է տուժել Միշմերետ բնակավայրում, որը գտնվում է Թել Ավիվից դեպի հյուսիս:
Մասնավորապես, միջին ծանրության վնասվածքներ է ստացել մի 50-ամյա կին: Մյուսները, այդ թվում մանկահասակ երեխան, թեթև վնասվածքներ են ստացել: Բացի այդ, մի քան մարդ շոկային վիճակում բժիշկների հսկողության տակ է: Իսրայելի բանակը հաստատել է, որ հրթիռն արձակվել է Գազայի հատվածից, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Մինչև հրթիռի խոցումը, Շարոն շրջանում գործել էին օդային տագնապի ազդանշանները և շատերը հասցրել էին թաքնվել ապաստարաններում: Հրթիռակոծված տունը բռնկվել է:
Միշմերետ գյուղական բնակավայրը Գազայից ավելի քան 80 կմ հեռավորության վրա է:
Պաղեստինի այս ավիահարձակումն իրականացվում է Իսրայելում խորհրդարանական ընտրություններից 2 շաբաթ առաջ: Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն գտնվում է ԱՄՆ-ում, որտեղ մարտի 25-ին հանդիպում ունի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ: Հրթիռակոծությունից հետո Նեթանյահուն որոշել է կրճատել այցի ծրագիրը:
Մարտի 14-ին Գազայի կողմից 2 հրթիռ է արձակվել Թել Ավիվի ուղղությամբ: Այդ մասին հայտնել է Իսրայելի պաշտպանության բանակը՝ (ՑԱԽԱԼ): Նշվել է, որ սա առաջին գրոհն է Թել Ավիվի դեմ 2014-ից ի վեր: Ոչ ոք չի տուժել, ավերծություններ ևս չկան՝ հրթիռներից մեկն ընկել է ամայի վայրում, մյուսը՝ ծովը: Մարտի 14-ի գրոհը սաստկացրել է լարվածությունն Իսրայելում, որտեղ ապրիլի 9-ին խորհրդարանական ընտրություններ են անցկացվելու, մասնակցելու է նաև գործող վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն: Նա գլխավորում է Իսրայելի կառավարությունը 2009-ից:

Выпущенная из сектора Газа ракета попала в жилой дом в центральной части Израиля. В результате обстрела ранним утром 25 марта ранены семь человек в населенном пункте Мишмерет к северу от Тель-Авива.
В частности, ранения средней степени тяжести получила 50-летняя женщина. Другие, включая одного младенца, получили легкие ранения. Кроме того, несколько человек находились под наблюдением медиков в шоковом состоянии. Израильская армия подтвердила, что ракета была выпущена из сектора Газа, пишет Deutsche Welle.
Перед попаданием ракеты в жилой дом в округе Шарон сработали сирены воздушной тревоги, после чего многие жители эвакуировались в бомбоубежища. Пострадавший от обстрела дом загорелся. Полиция оцепила район инцидента. Сельскохозяйственное поселение Мишмерет находится в более чем 80 км от сектора Газа.
Палестинский авиаудар совершен за две недели до парламентских выборов в Израиле. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в данный момент находится в США, где 25 марта он встречается с президентом Дональдом Трампом. Поле ракетного обстрела Тель-Авива, Нетаньяху решил сократить свое пребывание в США.
14 марта со стороны сектора Газа в направлении Тель-Авива были выпущены две ракеты. По данным Армии обороны Израиля, это была первая атака на Тель-Авив со времен военных действий 2014 года. В ответ Израиль атаковал около 100 целей в секторе Газа. Атака палестинцев усилила напряжение в Израиле в преддверии выборов 9 апреля, в которых намерен участвовать Нетаньяху, возглавляющий кабинет министров страны с 2009 года.