ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ճանաչել է Իսրայելի ինքնիշխանությունը Գոլանի բարձունքներում՝ ստորագրելով համապատասխան փաստաթուղթը: Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն շնորհակալություն է հայտնել Թրամփին այդ քայլի համար:
ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը չի ճանաչում Իսրայելի իշխանությունն այդ տարածքում, հայտնում է BBC-ին:
«Դա պետք է տասնամյակներ առաջ տեղի ունենար»,-ասել է Թրամփը:
Մարտի 21-ին Թրամփը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն պետք է ճանաչի Իսրայելի ինքնիշխանությունը Գոլանի բարձունքներում:
Ստորագրելով հրամանագիրը՝ Թրամփն ասել է, որ Իսրայելը տիրացել է այդ տարածքին՝ պաշտպանելով իր երկիրը:
«Զազրելի զուգադիպությունը, որ տեղի ունեցավ այս առավոտ, վկայում է, թե ինչ մարտահրավերների է դիմագրավում Իսրայելն անվտանգության ոլորտում ամեն օր: Եվ այսօր ես պատմական քայլ եմ անում՝ օգնելու համար Իսրայելին պաշտպանվել»,-ասել է Թրամփը:
Սիրիան Գոլանի բարձունքներն իր տարածքն է համարում:
Գոլանի բարձունքները 1944-ից պատկանում էին Սիրիային, սակայն 1967 թվականին Վեցօրյա պատերազմի ժամանակ անցել են Իսրայելի վերահսկողության տակ։ 1973-ին Ահեղ Դատաստանի օրվա պատերազմում նրա մի մասը հետ է վերցվել Սիրիայի կողմից, մյուս մասում հաստատվել է ՄԱԿ-ի խաղաղապահ զորքերի վերահսկողությունը։ 1981-ին Իսրայելը դարձյալ գրավել է բարձունքները: Եվ Իսրայելը, և Սիրիան Գոլանի բարձունքները համարում են իրենց տարածքի մի մասը։

United States President Donald Trump has officially recognized Israeli sovereignty over the occupied Golan Heights, seized from Syria in 1967, in a move hailed as "historic" by Israel's prime minister, the BBC reports.
Benjamin Netanyahu, who faces an election next month, was by Trump's side as he signed the proclamation.
Syria said Trump's decision was "a blatant attack on its sovereignty".
Israel annexed the Golan Heights in 1981, in a move that is not recognized internationally.
A spokesman for United Nations Secretary-General Antonio Guterres said on Monday, March 25 he was "clear that the status of Golan has not changed".
For decades, Washington took the same line as the UN, but last week Trump announced his plan to overturn decades of US policy in a tweet.
In response, Syria has vowed to recover the area "through all available means".
But Netanyahu told reporters gathered in Washington on Monday that Israel "shall never give it up".
"Your proclamation comes at a time when Golan is more important than ever for our security," he said, citing threats from Iranian forces in Syria.