Ադրբեջանը Բելառուսից հրետանային կրակի կառավարման «Լեկտոր» 7A0917 դյուրակիր համակարգեր է գնել, հայտնում է Interfax.by-ը AzeriDefence-ի վրա հղումով:
«Ադրբեջանական բանակի զինանոցը համալրած նոր համակարգը փորձարկվել է ադրբեջանական բանակի 2019-ի մարտին տեղի ունեցած զորավարժությունների ժամանակ: Համակարգն ունի կառավարման 3 մակարդակ: Դրանից կարող են օգտվել գումարտակի հրամանատարը, ավագ սպան և հաշվարկի հրամանատարը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Համակարգի կազմում ընդգրկված են պլանշետային համակարգիչը, գրպանի հաշվիչը, ռադիոկայանը, հետախուզման սարքը և ավտոմատ օդերևութաբանական կայանը: Այս սարքերը տարբեր համադրությամբ ունեն կառավարման երեք մակարդակ:
Համակարգի միջոցով կարելի է տվյալներ հավաքել և պահել, լուծել հաշվարկային և տեղեկատվական խնդիրներ: Համալիրի բոլոր բաղադրիչները, օդերևութաբանական կայանից բացի, մշակվել են Բելառուսում:
«Լեկտորն» առաջին անգամ ցուցադրվել է 2019-ի փետրվարին Աբու Դաբիում տեղի ունեցած IDEX-2019 ցուցահանդեսում: Ըստ արտադրողի, համակարգի փորձարկումներն ավարտված են:

Azerbaijan has purchased Lektor portable artillery fire control systems from Belarus, Interfax.by reports citing AzeriDefence.
The new complex was used during the recent drills staged by the Azerbaijani army in March 2019, the report says.
The complex has three levels of management and can be operated by a battery commander, a senior battery officer, and a crew commander.
The system includes a tablet, a pocket computer, radio stations, a reconnaissance device and an automatic weather station.
The complex allows creating and storing data, solving design and information tasks. All the components of the complex, except the weather station, were developed in Belarus.
Lektor was first demonstrated at the IDEX-2019 exhibition in Abu Dhabi in February. According to the manufacturer, the tests of the complex have completed.