ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը 1 մլրդ դոլար է հատկացրել Մեքսիկայի հետ սահմանին պատ կառուցելու համար:
Այդ միջոցներով պետք է կառուցվի 91 կմ երկարությամբ պատի հատվածը Տեխասի Էլ Պասո շրջանում: Այդ մասին հայտարարել է պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Պատրիկ Շանահանը, գրում է Deutsche Welle-ն:
ԱՄՆ Կոնգրեսը հրաժարվել էր միջոցներ հատկացնել այդ սահմանային շինության համար, որի նախաձեռնողը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն է: Սպիտակ տան ղեկավարն այդ պատճառով 2019-ի փետրվարին արտակարդ դրություն հայտարարեց, ինչը թույլ է տալիս նախագահին ստանալ բյուջեից անհրաժեշտ միլիարդները՝ շրջանցելով Կոնգրեսը: ԱՄՆ Սենատը քվեարկել է արտակարդ դրությունը չեղարկելու օգտին, սակայն Թրամփը վետո է դրել Սենատի որոշման վրա:
2018-ի վերջում սահմանային պատի շուրջ վեճերը շաթդաունի՝ ԱՄՆ պետական հաստատությունների աշխատանքի մասնակի կասեցման, պատճառ դարձան, ինչը տևեց 35 օր՝ դառնալով ամենաերկար կասեցումը երկրի պատմության մեջ:

Министерство обороны США выделило 1 миллиард долларов на строительство стены на границе с Мексикой.
На эти средства, которые запрашивало министерство внутренней безопасности, должен быть возведен отрезок стены длиной 91 километр в районе Эль-Пасо в Техасе, заявил исполняющий обязанности министра обороны Патрик Шанахан, пишет Deutsche Welle.
Американский Конгресс отказался предоставить деньги на возведение пограничного сооружения, которого добивается президент США Дональд Трамп. Из-за этого глава Белого дома объявил в феврале о введении чрезвычайного положения, который позволяет ему получить из бюджета недостающие миллиардные суммы в обход Конгресса. Сенат США проголосовал за отмену режима ЧП, однако Трамп наложил вето на решение Сената.
В конце 2018 года споры вокруг стены стали причиной шатдауна – частичной блокировки работы государственных учреждений США, которая продолжалась 35 дней, став самой длительной в истории страны.