ԱԺ մարտի 27-ի նիստի ժամանակ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվել է, թե արդյոք կա Վիեննայում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ սպասվելիք հանդիպման հստակ օրակարգը։
Վարչապետը պատասխանել է, որ դեռ Իրանում է հայտարարել, որ հանդիպման նախնական պայմանավորվածություն կա:
«Նախկինում էլ Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպումների ժամանակ ես ասել եմ իմ դիրքորոշումը, որ առնվազն սկզբնական փուլում այդ հանդիպումները կոնկրետ օրակարգ չպետք է ունենան, պիտի լինի հարցերի լայն շրջանակ, պետք է ուղղակի մտքեր փոխանակենք տարբեր հարցերի վերաբերյալ։ Ընդհանուր առմամբ, կարող եմ կանխատեսել, որ քննարկումները կլինեն նախկինում հնչած հայտարարությունների շրջանակում, և այո, այն, ինչ հայտարարել եմ Ստեփանակերտում Անվտանգության խորհրդի համատեղ նիստի ժամանակ, այն օրակարգն է, որով մենք գնում ենք բանակցությունների, այն պլատֆորմն է, որի վրա հիմնվելու ենք բանակցային հետագա ողջ գործընթացում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Դիտարկմանը, թե այսինքն՝ կարող ենք ենթադրել, որ Արցախը որպես բանակցային կողմ ներգրավելու վերաբերյալ մտքեր կփոխանակվեն, Փաշինյանը դրական պատասխան է տվել:
«Այո, իհարկե, Ստեփանակերտի իմ ելույթի առաջին դրույթը հենց դա էր։ Ուզում եմ բոլորս ճիշտ հասկանանք, որովհետև կան տարբեր մեկնաբանություններ և Հայաստանում, և դրսում։ Մեկնաբանություն կա, տարօրինակ կերպով նաև Հայաստանում, որ սա բանակցային ֆորմատի փոփոխության առաջարկ է, բայց դա, իհարկե, բանակցային ֆորմատի փոփոխության առաջարկ չէ և չի կարող լինել, որովհետև բանակցային ֆորմատը շարունակում է մնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը», – հայտնել է վարչապետը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 28-29-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Ավստրիայի Հանրապետություն: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախաձեռնությամբ Վիեննայում տեղի կունենա Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:

At the March 27 meeting of the National Assembly of Armenia, MP from the Prosperous Armenia Party Naira Zohrabyan asked Prime Minister Nikol Pashinyan if there was a clear agenda for his upcoming meeting with President of Azerbaijan Ilham Aliyev.
The prime minister said he had said in Iran that the sides had reached a preliminary agreement on a meeting.
“Our views on the agenda have not changed. I have said in the past that at the initial stage, meetings should not have a specific agenda," he said.
"There should be a wide range of issues, we should just exchange views on various problems.
"Discussions will be held within the framework of statements made earlier.
What I stated in Stepanakert at the joint meeting of the Security Councils is, in fact, the agenda with which we are negotiating and, in fact, the platform on which we will rely throughout the negotiation process later on, ” declared Pashiyan.
Asked whether the issue of Artsakh’s participation in negotiations will be discussed in the process of exchanging views, the prime minister gave a positive response.
Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev will meet in Vienna on Friday. The meeting will be mediated by the co-chairs of the OSCE Minsk Group, which is mandated to help the parties find a peaceful resolution of the conflict in Nagorno Karabakh.