Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, ՄԱԿ-ի խաղաղապահության պաշտպանության նախարարների համաժողովին մասնակցելու նպատակով, մարտի 26-ին մեկնել է ԱՄՆ:
Մարտի 27-ին Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է Կանզասի նահանգապետ Լորա Քելլիին։ Հանդիպման ընթացքում Կանզասի Ազգային գվարդիայի հրամանատար, գեներալ-մայոր Լի Թաֆանելին նահանգապետ Քելլիին է ներկայացրել Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության և Կանզաս նահանգի միջև ռազմական համագործակցության հիմնական ուղղությունները և իրականացվող ծրագրերը։
Նախարար Տոնոյանը շնորհակալություն է հայտնել Լորա Քելլիին՝ նահանգի Ազգային գվարդիայի հետ հաստատված արդյունավետ համագործակցության համար։ Նախարար Տոնոյանն ու նահանգապետ Քելլին քննարկել են փոխշահավետ համագործակցությունն առավել խորացելու հնարավորությունները, հայտնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Դավիթ Տոնոյանը նահանգապետին է հանձնել պատմական փաստաթղթերի փաթեթ, որում ներկայացված են ԱՄՆ-ի կողմից վերջին մեկ դարում իրականացված հումանիտար առաքելությունների հետ կապված դրվագներ՝ ուղղակիորեն առնչվող Հայաստանի և հայ ժողովրդի հետ։ Նահանգապետ Քելլին, իր հերթին, տեղեկացրել է, որ 2019թ. մարտի 27-ը հռչակվել է որպես Հայաստանի Հանրապետության և ամերիկյան Կանզաս նահանգի միջև համագործակցության օր և Դավիթ Տոնոյանին փոխանցել համապատասխան հռչակագիրը:

28 Март 2019 - 07:24 AMT
Министр обороны Армении Давид Тоноян 26 марта отправился в США с целью участия в заседании министров обороны по вопросам миротворческой деятельности ООН. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РА.
27 марта Тоноян и губернатор американского штата Канзас Лора Келли обсудили вопросы укрепления сотрудничества.
В ходе встречи командующий Национальной гвардией штата Канзас, генерал-майор Ли Тафанелли представил губернатору основные направления военного сотрудничества и реализуемые с оборонным ведомством Армении программы.
Тоноян поблагодарил Келли за эффективное сотрудничество с Национальной гвардией штата, затем собеседники обсудили возможности дальнейшего углубления взаимовыгодного сотрудничества.
Министр вручил губернатору пакет исторических документов, в которых представлены фрагменты, связанные с гуманитарными миссиями США за последний век, которые непосредственно касаются Армении и армянского народа.
Губернатор Келли в свою очередь проинформировала, что 27 марта 2019 года провозглашено днем сотрудничества между Республикой Армения и американским штатом Канзас, и передала Тонояну соответствующую декларацию.