Ռուսաստանի կառավարությունը $30 միլիոն կտրամադրի Ղրզզստանին որպես անհատույց ֆինանսական օգնություն՝ որպես աջակցություն այդ երկրի պետբյուջեին: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը:
«Վերջերս, մարտին, այդ մասին դեռ հայտնի չէ, Ռուսաստանի կառավարությունը ղրղզների խնդրանքով որոշում է կայացրել Ղրղզստանին $30 միլիոն հատկացնելու վերաբերյալ՝ որպես անհատույց ֆինանսական աջակցություն»,-ասել է նա լրագրողներին, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Ուշակովը հիշեցրել է նաև, որ 2017-ին Ռուսաստանն ամբողջությամբ ներել է $240 միլիոն կազմող Ղրղզստանի պարտքը:
Իսկ ընդհանուր առմամաբ 2005-2015թթ. Մոսկվան ներել է Բիշքեկին $488,9 միլիոն, ներառյալ Փարիզյան ակումբի շրջանակում հատկացված $184,3 միլիոնը:

Правительство России предоставит Киргизии $30 млн в качестве безвозмездной финансовой помощи для поддержки госбюджета этой страны. Об этом заявил помощник президента РФ Юрий Ушаков.
«Совсем недавно, в марте, об этом еще неизвестно, правительство России по просьбе киргизов приняло решение о предоставлении Киргизии $30 млн безвозмездной финансовой помощи на поддержку госбюджета», – сказал он журналистам, пишет «Интерфакс».
Ушаков также напомнил, что в 2017 году Россия полностью списала госдолг Киргизии в размере $240 млн.
Всего в период с 2005-го по 2015 год Москва простила Бишкеку $488,9 миллиона, включая $184,3 миллиона в рамках Парижского клуба