ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում հայտարարել է, որ Սիրիա առաքելություն ուղարկելով Հայաստանը պատմական պարտքն է վերադարձնում այդ երկրի ժողովրդին։
«Հայ բժիշկներն այդ երկրում արդեն 100-ից ավելի բժշկական միջամտություն են արել: Եթե հայ բժիշկն այսօր այնտեղ փրկել է մի մարդու կյանք, ում պապը 1915 թվականին Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ մեր մի հայրենակցի է օգնել` մի բաժակ ջուր է տվել կամ մի կտոր հաց, ես համարում եմ, որ մենք դրանով մեր պատմական պարտքը վերադարձնում ենք Սիրիայի ժողովրդին»,- ասել է վարչապետը:
Նա նշել է , որ Սիրիայում ականապատված տարածքներում երեխաներ են վազվզում ու խաղում, և հայ սակրավորներն ականազերծում ու դրանով փրկում են իրենց պապերին Սիրիայում փրկած մարդկանց ժառանգներին:
Փաշինյանը հավելել է, որ խաղաղապահ առաքելությունը ունի նաև վտանգներ:
«Սակայն այն մեծացնում է Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու միջազգային սուբյեկտ լինելու ընկալումը: Դրանով այս առաքելությունը բարոյապես, մարդկայնորեն ու քաղաքականապես ճիշտ առաքելություն է», – ասել է նա:
Հայաստանը 83 հոգուց բաղկացած հայ մասնագետների խումբ է ուղարկել Սիրիա։ Խմբի կազմում են ականազերծողներ, բժշկական անձնակազմ և մասնագետների անվտանգությունն ապահովող բրիգադներ։

Prime Minister Nikol Pashinyan said Thursday, March 28 that sending a humanitarian mission to Syria means responding in kind to the people who helped Armenians fleeing the Genocide in 1915.
“Armenian doctors have already performed more than 100 medical interventions in Syria,” he said.
“If an Armenian doctor saves the life a person whose grandfather helped a survivor of the Genocide, I think we are in a way paying the historical debt to the Syrian people.”
Pashinyan said children play and hang out in mined areas that the Armenian sappers are working to demine and thus help save the descendants of people who once saved their ancestors.
While admitting the dangers of the mission, the Prime Minister defended the decision anyway, maintaining that it boosts Armenia’s sovereignty and describing it as "morally, humanly and politically correct."