Մեծ Բրիտանիայում գիտնականները նախկինում անհայտ մուտացիա են հայտնաբերել 71-ամյա Ջո Քեմերոնի օրգանիզմում, որը ցավ չի զգում և սթրես չի ապրում: Նրա ԴՆԹ-ի ուսումնասիրությունը թույլ կտա դեղորայք գտնել քրոնիկ ցավի դեմ:
Կինն իր կյանքի ընթացքում բազմաիթվ անգամ կոտրվածքներ է ունեցել, վերքեր, այրվածքներ, ծննդաբերություններ և բազում վիրահատություններ առանց ցավազրկման: Բացի այդ, նա զուրկ է սթրեսի ու խուճապի մատնվելու հատկությունից, գրում է «Սնոբը» The Guardian-ի վրա հղումով:
«Միշտ գիտեի, որ ես հաջողակ եմ, բայց չէի կարծում, որ ինչ-որ բանով տարբերվում եմ մյուսներից: Ոչ մի տարօրինակ բան չի եղել մինչև 65 տարիս լրանալը»,-ասել է կինը:
Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի գիտնականները British Journal of Anaesthesia-ում հոդված են հրապարակել Քեմերոնի ԴՆԹ-ի մասին: Նրանք երկու մուտացիա են գտել, որոնք միասին ճնշում են ցավն ու տագնապը, ավելացնում եմ երջանկության զգացողությունն ու մոռացկոտությունը, խթանում են վերքերի ապաքինումը:
Առաջին մուտացիան լայն տարածում է ստացել: Այն արգելափակում է FAAH գենի ակտիվությունը, որը պատասխանատու է անանդամիդը տրոհող ֆերմենտի համար: Այդ նյութն ազդում է ցավի ընկալման, տրամադրության և հիշողության վրա՝ աշխատելով կանաբիսի ակտիվ նյութի անալոգիայով: Որքան շատ այն լինի մարդու օրգանիզմում, այնքան քիչ ցավ կզգա մարդը: Երկրորդ մուտացիան նախկինում անհայտ FAAH-OUT գենոմն է, որը կանոնակարգում է FAAH գենը:
Գիտնականներից Ջեյմս Քոկսի խոսքերով, էքստրեմալ իրավիճակներում գենի առկայությունը թույլ է տալիս ընդհանրապես ցավ չզգալ: «Եթե մենք հասկանանք, թե ինչպես է աշխատում նոր գենը, ապա կկարողանանք նոր ցավազրկողներ ստեղծել, որոնք միլիոնավոր

В Великобритании ученые обнаружили неизвестную ранее мутацию в организме 71-летней Джо Кэмерон, которая практически не чувствует боли и стресса. Изучение ее ДНК поможет найти лекарство от синдрома хронической боли.
Женщина пережила за свою жизнь переломы конечностей, порезы, ожоги, роды и множество операций без обезболивания. Кроме того, она совсем не подвержена стрессу и панике, пишет «Сноб» со ссылкой на The Guardian.
«Всегда знала, что я счастливчик, но не думала что чем-то отличаюсь от других. Ничего странного не происходило до тех пор, пока мне не исполнилось 65 лет», — говорит женщина.
Команда ученых из Университетского колледжа Лондона опубликовала в British Journal of Anaesthesia статью о изучении ДНК Кэмерон. Они нашли две мутации, которые вместе подавляют боль и тревожность, повышают счастье и забывчивость, стимулируют заживление ран.
Первая мутация широко распространена. Она блокирует активность гена FAAH (амид-гидролаз жирных кислот), который отвечает за фермент, расщепляющий анандамид. Это вещество влияет на ощущение боли, настроение и память, работая по аналогии с активным веществом каннабиса. Чем больше его останется в организме, тем меньше боли чувствует человек. Второй мутацией оказался ранее неизвестный геном FAAH-OUT, регулирующий ген FAAH.
По словам одного из исследователей Джеймса Кокса, в экстремальных ситуациях наличие гена позволяет людям вообще не чувствовать боли. «Если мы поймем как работает новый ген, то сможем создать новые обезболивающие, которые помогут миллионам людей», — сказал он.