Հայաստանը հումանիտար օգնություն կտրամադրի Իրանին։ Այդ մասին կառավարության նիստում ասել էՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը՝ հավելելով, որ մոտ օրերս կազմակերպելու են այդ աշխատանքը։
«Երեկ ես հանդիպել եմ Իրանի դեսպանին, ջրհեղեղի հետ կապված մենք ուզում ենք հումանիտար օգնություն ուղարկել», – ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Բայց հարցը նրանում է, որ մենք դա կազմակերպում ենք ռուս-հայկական հումանիտար կենտրոնի միջոցով, նաև իրենց մասնակցությունն է լինելու, տեխնիկական միջոցներ ենք ուղարկելու, մեքենաներ, նաև՝ փրկարարաներ», – ասել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ կառավարության նախագիծ չի լինի, կլինի վարչապետի որոշում գործուղման հետ կապված։ «Ես կարծում եմ, որ սա շատ կարևոր օգնություն է, որը մենք պետք է մատակարարենք մեր բարեկամ երկրին, եթե հրատապության հարց կա, կարծում եմ, որ եթե այսօր հաշվարկները լինեն, կարող ենք կազմակերպել», – ասել է ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը։
Իրանում հորդառատ անձրևների հետևանքով տեղի ունեցած ջրհեղեղից մոտ 20 մարդ է զոհվել, մոտ 100 մարդ տուժել է:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր էր հղել Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիին՝ ջրհեղեղի հետևանքով մի քանի տասնյակ մարդկանց զոհվելու կապակցությամբ:Նշվել էր, որՀայաստանը պատրաստ է այս ծանր պահին զորավիգ լինել Իրանի բարեկամ ժողովրդին և ցուցաբերել անհրաժեշտ աջակցություն աղետի հետևանքները հաղթահարելու նպատակով

Армения направит гуманитарную помощь в Иран. Об этом на заседании правительства РА сообщил глава МЧС Феликс Цолакян, добавив, гумпомощь пострадавшим от наводнения в Иране будет отправлена в ближайшее время.
Цолакян отметил, что 28 марта встретился с чрезвычайным и полномочным послом ИРИ в РА Сейедом Каземом Саджади.
По словам министра, Армения достигла соглашения о проведении переговоров с Обществом Красного Полумесяца Исламской Республики Ирана с целью оказания помощи пострадавшим вследствие наводнения, пишет Aysor.am.
«Мы хотим направить в Иран гуманитарную помощь, но вопрос в том, что мы организуем это посредством армяно-российского центра гуманитарного реагирования, также ожидается и их участие, отправим технические средства, машины, а также спасателей», – отметил Цолакян.
Министр отметил, что в связи с этим проекта решения правительства не будет, ожидается лишь решение премьер-министра о командировании.
Крупное наводнение произошло на юге Ирана. Проливные дожди, обрушившиеся на страну, стали причиной наводнения в 25 провинциях Ирана. В результате стихии погибли 19 человек. Еще около 120 пострадали.