ՌԴ ՆԳՆ Ծայրահեղականությանը հակազդեցության գլխավոր վարչության պետ Օլեգ Իլյինիխը հայտարարել է, որ «Իսլամական պետությունը» ահաբեկչական խմբավորումն իր հետաքրքրությունը տեղափոխում է Ղազախստանի, Ուզբեկստանի, Տաջիկստանի, Ղրղզստանի և Հայաստանի տարածք:
Մարտի 29-ին նա զեկույցով հանդես է եկել ՌԴ ՆԳՆ Կիկոտի անվան մոսկովյան համալսարանում: Ըստ Իլյինի, «Իսլամական պետության» անդամները ծրագրում են համաշխարհային ահաբեկչական ցանց, նիրհող բջիջներ ստեղծել, որոնք կարող են ահաբեկչական գործողություններ իրականացնել ամբողջ աշխարհում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Խալիֆատի ռազմավարական պարտությունը Սիրիայում և Իրաքում ԻՊ շահերը տեղափխում է դեպի Ղազախստանի, Ուզբեկստանի, Տաջիկստանի, Ղրղզստանի և Հայաստանի տարածք»,-ասել է նա:

29 Март 2019 - 13:44 AMT
После поражения в Сирии и Ираке террористической организации «Исламское государство» смещает интерес на территорию Армении, Казахстана, Узбекистана, Таджикистана и Киргизии. Об этом заявил начальник Главного управления по противодействию экстремизму МВД РФ Олег Ильиных.
«Стратегическое поражение Халифата в Сирии и Ираке влечет смещение интересов «Исламского государства» на территорию Казахстана, Узбекистана, Таджикистана, Киргизии, Армении», – заявил он, пишет РИА Новости.
По словам Ильиных, деятели ИГ вынашивают планы по формированию всемирной террористической сети, спящих ячеек, которые демонстрировали бы способность осуществлять террористические атаки по всему миру.