Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալման իբն Աբդուլ Ազիզ ալ Սաուդը Իրաքին 1 մլրդ դոլար է նվիրել՝ Բաղդադում մարզավանի կառուցման համար:
Ըստ լրագրողների, Սաուդյան Արաբիայի առևտրի և ներդրումների նախարար Մաջիդ ալ Քասաբին հայտնել է Իրաքի նախագահ Բարհամ Սալեհին նվերի մասին նրա Էր Ռիադ կատարած այցի ժամանակ, գրում է Life.ru-ն Al Ekhbariya հեռուստաալիքի վրա հղումով:
Նշվում է, որ 2018-ի մարտին Իրաքի կառավարությունը հայտնել էր մինչև 100,000 հանդիսատեսի համար նախատեսված մարզադաշտ կառուցելու մտադրության մասին: Գրեթե մեկ տարի անց թագավորության դեսպանը հայտարարել է, որ ծրագրերն ընդլայնվել են և խոսքն արդեն ոչ միայն ստադիոնի, այլ մի ամբողջ մարզական ավանի մասին է:
Իրաքի հետ հարաբերությունները բարելավելու Սաուդյան Արաբիայի ցանկությունը պայմանավորված է Իրաքն Իրանի ազդեցությունից դուրս բերելու մղումով:

4 Апрель 2019 - 07:03 AMT
Король Саудовской Аравии Салман ибн Абдул-Азиз Аль Сауд сделал Ираку подарок в размере одного миллиарда долларов на строительство спортивного городка в Багдаде.
По информации журналистов, министр торговли и инвестиций Саудовской Аравии Маджид Аль Касаби сообщил президенту Ирака Бархаму Салеху о подарке во время его визита в Эр-Рияд, пишет Life.ru со ссылкой на телеканал Al Ekhbariya.
Отмечается, что в марте 2018 года правительство Ирака сообщило о планах Саудовской Аравии построить в стране стадион вместимостью до 100 тысяч зрителей. Спустя почти год иракский посол королевства заявил, что эти планы выходят за пределы лишь стадиона и перерастают в целый спортивный городок.
Стремление саудитов наладить отношения с Ираком вырастает из намерения вывести соседей из зоны влияния Ирана, на который ориентируются иракские шииты после падения режима Саддама Хусейна.