Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել է, որ Բաքուն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններում պատրաստ է քննարկել «ցանկացած առաջարկ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակում»:
«Մենք բաց ենք բանակցությունների համար և պատրաստ ենք քննարկել բոլոր առաջարկները Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակում: Միակ պայմանն այն է, որ հայ զինվորականները պետք է վերադառնան զորանոցներ, քանի որ, այնտեղ որտեղ զինվորականներ կան, նոր բարդություններ կարող են առաջանալ»,-ասել է Մամեդյարովը Բրյուսելում, հայտնում է Interfax.az-ը:
Ըստ նրա, ՀՀ և Ադրբեջանի ղեիկավաներ Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևը Վիեննայում մարտի 29-ին «3+2» ձևաչափով քննարկել են հումանիտար բնույթի հարցեր: «Այդ ուղղությամբ Ադրբեջանն ու Հայաստանը կարող են շփման կետեր գտնել»,-ասել է նա:
Նա նաև տարակուսանք է հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հայտարարության վերաբերյալ, որն, ըստ Մամեյարովի, Վիեննայի հանդիպումից 3 ժամ անց «տարօրինակ հայտարարություն է արել»: «Հարց է առաջանում,թե ով ում է ղեկավարում: Մի կողմից շատ դրական հայտարարություններ են հնչում, մյուսից՝ անհեթեթություն են ասնում և նոր բարդություններ ստեղծում: Սա հարցերից մեկն է, որի վրա պետք է աշխատել: Նրանք (հայերը) պետք է հասկանան, որ տարծքների գրավումը չի շաղկապվում միջազգային հարաբերությունների հետ»,-ասել է Մամեդյարովը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը Նյու Յորքում հայ համայնքի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ տարածքներ՝ անվտանգության դիմաց ձևաչափ չի լինելու:«Ես, որպես պաշտպանության նախարար, ասում եմ՝ այդ ձևաչափը՝ տարածքներ խաղաղության դիմաց, ես այսօր վերաձևակերպել եմ հակառակը․ նոր պատերազմ՝ նոր տարածքներ։ Ոչ մի բան չի զիջվելու, հնարավոր են կոմպրոմիսներ»,-ասել է նախարարը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, խոսելով Դավիթ Տոնոյանի հայատարարության մասին, իր հերթին ասել է. «Եթե Դավիթ Տոնոյանն այլ հայտարարություն աներ, ես նրան կազատեի նախարարի պաշտոնից»:

5 Апрель 2019 - 07:59 AMT
Мамедъяров: Готовы к любым предложениям по Карабаху в рамках территориальной целостности Азербайджана
Официальный Баку в переговорах по урегулированию нагорно-карабахского конфликта готов обсуждать любые предложения «в рамках территориальной целостности Азербайджана». Об этом заявил глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров.
«Мы открыты к переговорам и готовы обсуждать все предложения в рамках территориальной целостности Азербайджана. Единственное условие – военные (армянские – ред.) должны вернуться в казармы, потому что там, где есть военные, могут возникнуть новые сложности», – сказал Мамедъяров в Брюсселе, пишет Interfax.az.
По его словам, лидеры Армении и Азербайджана Никол Пашинян и Ильхам Алиев на переговорах в Вене 29 марта в формате «3+2» обсуждали вопросы гуманитарного характера. «В этом направлении мы можем найти пути соприкосновения»,- отметил Мамедъяров.
При этом, он выразил недоумение тем фактом, что спустя три часа после заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ по итогам встречи в Вене глава Минобороны Армении Давид Тоноян в Нью-Йорке «сделал странное заявление».
«Возникает вопрос, кто кем управляет? С одной стороны звучат очень позитивные заявления, с другой – говорят чушь и создают новые трудности. Это один из вопросов, над которым нужно работать», – отметил Мамедъяров.
Ранее в США министр обороны Армении Давид Тоноян на встрече с представителями армянской общины в Нью-Йорке заявил, что формата «территории в обмен на мир не будет».«Как министр обороны я говорю, что формат «территории в обмен на мир» я перефразировал – «новая война – новые территории». Мы не будем ничего уступать, но возможны компромиссы», – заявил министр.