Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից դեպի Իրան է շարժվել ջրհեղեղից տուժած ազգաբնակչությանն օժանդակություն ցուցաբերելու նպատակով մարդասիրական օգնության շարասյունը:
Օգնության խմբաքանակն Իրանի բարեկամ ժողովրդին տրամադրվել է Ռուս-Հայկական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի գործունեության շրջանակում՝ Իրանի Կարմիր մահիկի միջազգային կազմակերպության միջոցով: Այն ներառում է 40 վրան, 250 մահճակալ և 4000 ծածկոց:
Շարասյան ավարտական կետն Իրանի Թավրիզ քաղաքն է, որտեղ և խմբաքանակը կփոխանցվի Իրանի Կարմիր մահիկի միջազգային կազմակերպությանը:
Միջոցառմանը ներկա էին ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը և ՀՀ-ում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին, ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատան ներկայացուցիչներ:
Իրանում ջրհեղեղից զոհվածների թիվը հասել է 70-ի: Տարերքը տասնյակ հազարավոր մարդկանց է վնասել, ըստ Իրանի ԶԼՄ-ների, տուժել է 1,9 հազար քաղաք և գյուղ: Վնասվել են նաև ենթակառուցվածքները, ինչպես նաև խախտվել է տրանսպորտային հաղորդակցությունը:

8 Апрель 2019 - 11:44 AMT
Спасатели Армении и России приступили к доставке гуманитарной помощи пострадавшему от масштабных наводнений населению Ирана. Об этом сообщили в МЧС РФ.
«МЧС России совместно с МЧС Армении по запросу Исламской Республики Иран приступило к доставке грузов гуманитарной помощи для нужд иранского населения, пострадавшего в результате разрушительного наводнения», – сказали в пресс-службе ведомства, пишет РИА Новости.
По его словам, в состав груза вошли палатки, одеяла и раскладные кровати – всего более 4 тысяч единиц материальных средств, закупленных за счет средств РФ в восполняемый гуманитарный запас российско-армянского центра.
Ранее агентство Mehr сообщило, что погибших в результате наводнений в Иране превысило 70 человек. Стихия, нагрянувшая спустя несколько дней после того, как 21 марта в Иране отпраздновали новый год, затронула десятки тысяч жителей и, по данным иранских СМИ, порядка 1,9 тысячи городов и деревень в стране. Из-за наводнений, ставших следствием обильных осадков, во многих провинциях Ирана были размыты дороги, повреждены инфраструктура и дома, транспорт, а также нарушено транспортное сообщение.