Լիբիայում, մայրաքաղաքի գրավման փորձի ժամանակ հակամարտող կողմերի միջև բախումներում ավելի քան 50 մարդ է զոհվել: Զոհեր կան նաև խաղաղ բնակչության շրջանում:
Մոտ 3,4 հազար մարդ լքել է տները կամ հայտնվել է շրջափակման մեջ և զրկված է փրկարարների օգնությունը ստանալու հնարավորությունից: Երկու բժիշկ, որոնք փորձել են դուրս հանել վիրավորներին մարտական գործողությունների գոտուց, սպանվել են, գրում է Lenta.ru-ն Associated Press-ի վրա հղումով:
Ապրիլի 8-ին Լիբիայի ազգային բանակի ուժերը ֆելդմարշալ Խալիֆա Խաֆթարի գլխավորությամբ հրթիռակոծել են Տրիպոլիի գործող օդանավակայանը: Ավելի վաղ այդ օրը հայտարարվել էր 32 զոհի և մոտ 50 վիրավորի մասին:
Խաֆթարը սկսել է Տրիպոլիի գրոհը ապրիլի 4-ին:
2011-ին Լիբիայում քաղաքացիական պատերազմ բռնկվեց: Տապալվեց և սպանվեց գնդապետ Մուամմար Քադդաֆին, որը կառավարում էր երկիրը 1969-ից: Նրա հակառակորդների կողմից կռվում էին միջազգային կոալիցիայի ուժերը, այդ թվում Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի և այլ երկրների: Այժմ Լիբիան երկիշխանության պայմաններում է՝ արևելքում գտնվող Թոբրուկ քաղաքում գործում է խորհրդարանը, իսկ արևմուտքում՝ Տրիպոլիում կառավարում է ազգային համաձայնության կառավարությունը:

9 Апрель 2019 - 06:00 AMT
Более 50 человек погибли в столкновениях между враждующими силами в Ливии при попытке захватить контроль над столицей. Среди жертв есть и мирные жители.
Около 3,4 тысячи человек покинули свои жилища или оказались заблокированы и не смогли получить помощь спасателей. Два врача, которые рискнули вызволить раненых из зоны боевых действий, были убиты, пишет Lenta.ru со ссылкой на Associated Press.
8 апреля силы Ливийской национальной армии (ЛНА) под руководством фельдмаршала Халифы Хафтара нанесли ракетный удар по действующему аэропорту в Триполи. Ранее в этот же день сообщалось о 32 погибших в боях и полсотни раненых.
Хафтар начал наступление на Триполи 4 апреля.
В 2011 году в Ливии вспыхнула гражданская война. Был свергнут и убит полковник Муаммар Каддафи, правивший страной с 1969 года. На стороне его противников воевали силы международной коалиции, в которую вошли Франция, США, Великобритания и другие страны. В настоящее время Ливия находится в ситуации двоевластия: на востоке в городе Тобрук заседает парламент, на западе в Триполи — правительство национального согласия.