Ապրիլի վերջին շաբաթ օրը կնշվի որպես Քաղաքացու օր:
Ազգային ժողովի ապրիլի 9-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվեց «Տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը։
Նախագծին կողմ է քվեարկել 97 պատգամավոր, դեմ` 3 և ձեռնպահ 6-ը։
Ապրիլի վերջին շաբաթ օրը որպես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու օր նշելու որոշումն ընդունվել էր կառավարության նիստում:2018-ի ապրիլի 23-ին հրաժարականի մասին հայտարարեց ՀՀ երրորդ նախագահ, վարչապետի պաշտոնում ԱԺ կողմից ընտրված Սերժ Սարգսյանը, ինչը վերածվեց զանգվածային տոնախմբության: Մայիսի 8-ին ՀՀ վարչապետ ընտրվեց Նիկոլ Փաշինյանը, ինչը ևս տոնախմբության առիթ դարձավ:

The last Saturday of April will be marked as Citizen’s Day in Armenia, according to a bill approved by the National Assembly in its second and lat reading on Tuesday, April 9.
With 97 votes in favor and three against the initiative, six abstentions, lawmakers voted to designate a special date to celebrate Citizen’s Day following the massive disobedience campaign and the velvet revolution of April-May 2018.
On April 23, 2018, Armenia’s third President, then Prime Minister Serzh Sargsyan resigned which led to massive celebrations across the country. On May 8, 2018, opposition leader Nikol Pashinyan was elected the country’s new PM, which too led to celebrations.