11 Ապրիլ 2019 - 07:31 AMT
Սուդանի բանակը հեղաշրջում է իրականացրել երկրում: Այդ մասին հայտնում է արաբական «Ալ Մայադին» հեռուստաալիքը:
Նշվում է, որ զինվորականները որոշել են հանել բոլոր պաշտոններից նախագահ Օմար ալ Բաշիրին և ցրել կառավարությունը: Ըստ տեղական ԶԼՄ-ների, Սուդանի ռազմական խորհուրդը պատրաստվում է ստանձնել իշխանությունը 1 տարի ժամկետով, գրում է Lenta.ru-ն:
Նախագահական պալատը շրջապատված է զինվորներով և զրահատեխնիկայով: Զինվորականները նաև զավթել են պետական հեռուստատեսությունն ու ռադիոն և կասեցրել հեռարձակումը: Այժմ եթերում միայն հայրենասիրական երաժշտություն է հնչում:
«Ամերիկայի ձայնի» լրագրող Հարուն Մարուֆն իր Twitter-ում հայտնել է, որ Խարտումի փողոցներում զինվորներ են հայտնվել: Փակ է Խարտումի օդանավակայանը:
Վերջին շաբաթներին Սուդանում ցույցեր են անցնում նախագահի հրաժարականի պահանջով: Ցուցարարները դիմում էին նաև բանակին՝ խնդրելով պաշտոնանկ անել Ալ Բաշիրին, որն այդ պաշտոնում է արդեն 30 տարի:

11 Апрель 2019 - 07:10 AMT
Уточняется, что военные решили снять со всех постов президента Омара аль-Башира и разогнать правительство.
Местные СМИ утверждают, что военный совет Судана готовится взять власть в стране сроком на год, пишет Lenta.ru.
Президентский дворец окружен солдатами и бронетехникой. Также военные захватили государственное телевидение и радио Судана и прервали вещание. В настоящее время в эфире звучит патриотическая музыка.
Журналист «Голоса Америки» Харун Маруф в своем Twitter сообщает, что на улицах Хартума появились солдаты. Также закрыт аэропорт Хартума.
В последние недели в Судане проходили демонстрации с требованием отставки президента. Протестующие обращались к армии с просьбой сместить аль-Башира с поста, который тот занимает уже 30 лет.