ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ստրասբուրգում ԵԽԽՎ ընդլայնված նիստում իր ելույթի ժամանակ, ասել է, որ ԵԽԽՎ ամբիոնը երբեմն օգտագործվում է պատերազմներ հրահրելու համար:
«ԵԽԽՎ-ում 2016-ի հունվարին քննարկումները նույն թվականին ապրիլի քառօրյա պատերազմի նախերգանքը դարձան ու բարենպաստհող ստեղծեցին Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից հարձակողական գործողությունների համար։ Չեմ ուզում վստահորեն պնդել, որ գիտակցաբար, բայց այդ քննարկումների հեղինակները պատերազմի գործիք դարձան, որը թե ՀՀ, թե ԼՂՀ, թե Ադրբեջանի համար մի քանի հարյուր կյանք արժեցավ։
ԼՂՀ հակամարտության կարգավորման հարցով պիտի զբաղվի բացառապես ՄԽ համանախագահությունը, որտեղ տիրապետում են բանակցային բոլոր նրբություններին դրանց առաջին օրից։ Սա չի նշանակում, որ ԵԽ-ն հակամարտության գոտում անելիք չունի։ Այս կազմակերպությունը 0 ուշադրություն է դարձնում ԼՂ ՀԿ-ներին աջակցելուն, որևէ քայլեր չի ձեռնարկում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանն ու քաղհասարակության ամրապնդմանն աջակցելու համար»,-ասել է վարչապետը։
Նա հավելել է, որ խոսքը ԵԽ ու ԵԽԽՎ առումով պետական կարգավիճակի մասին չէ։
«Եթե ԼՂ-ն դեռ միջազգայնորեն ճանաչված չէ որպես անկախ պետություն, մի՞թե նրա բնակչության մարդ լինելու բանավեճ կա։ Մի՞թե մարդու իրավունքների համաշխարհային առաջամարտիկներից մեկի՝ ԵԽԽՎ համար առաջնայինը փաստաթուղթն է, ոչ թե իրական մարդը։ Ուզում եմ կոչ ուղղել բոլոր այն կազմակերպություններին, որոնք զբաղվում են մարդու իրավունքների, ժողովրդավարական ինստիտուտների, խոսքի ազատության պաշտպանության հարցերով՝ աջակցել ԼՂ ժողովրդին կատարելագործել իրենց օրենքներն ու ինստիտուտները, ամրապնդել մարդու իրավունքները»,-ասել է Փաշինյանը։
2016-ին Արցախին առնչվող 2 հակահայկական նախգիծ էր ներկայացվել ԵԽԽՎ: Կառույցն ընդունեց Բոսնիան և Հերցեգովինան ներկայացնող պատգամավոր Միլիցա Մարկովիչի հեղինակած «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակիչները միտումնավոր զրկված են ջրից» խորագրով զեկույցի բանաձևին: Զեկույցը պատրաստելիս Միլիցա Մարկովիչը երկու անգամ այցելել էր Ադրբեջան, սակայն չէր այցելել Լեռնային Ղարաբաղ՝ չնայած ԼՂՀ իշխանությունների գրավոր առաջարկությանը:
Մյուս բանաձևը՝ բրիտանացի պատգամավոր Ռոբերտ Ուոլթերի հեղինակած «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի գրավյալ այլ տարածքներում» զեկույցի բանաձևը ԵԽԽՎ-ն չէր ընդունել:

11 Апрель 2019 - 11:58 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в своем выступлении на расширенном заседании ПАСЕ в Страсбурге сказал, что трибуна ПАСЕ иногда используется для разжигания войн.
«Обсуждения в ПАСЕ в январе 2016 года стали прелюдией к апрельской 4-дневной войне в том же году и создали благоприятную почву для наступательных действий азербайджанских вооруженных сил. Я не хочу уверенно заявлять, что авторы этих дискуссий сознательно сделали это, но они стали орудием войны, которая обошлась в сотни жизней для Армении, Арцаха и Азербайджана», – заявил Пашинян.
По его словам, вопросом урегулирования карабахского конфликта должна заниматься исключительно Минская группа ОБСЕ, «которая владеет всеми нюансами переговоров с самого первого дня».
«Это не значит, что Совету Европы нечего делать в зоне конфликта. Эта организация уделяет ноль внимания поддержке НПО в Нагорном Карабахе, не предпринимает никаких шагов по укреплению демократических институтов и не содействует укреплению гражданского общества»,- отметил премьер.
Он добавил, что речь идет не о государственном статусе Совета Европы и ПАСЕ.
«Если Нагорный Карабах не признан на международном уровне как независимое государство, неужели кто-то поспорит, что его население – люди? Неужели для одного из международных лидеров в вопросе прав человека – ПАСЕ, в приоритете документ, а не человек?Я хочу призвать все те организации, которые занимаются правами человека, демократическими институтами, зашитой свободы слова, поддержать народ Нагорного Карабаха в вопросе улучшения его законов и институтов, укреплении прав человека»,- заявил Пашинян.