ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ստրասբուրգում ԵԽԽՎ ընդլայնված նիստում իր ելույթի ժամանակ, ասել է, որ ԵԽԽՎ ամբիոնը երբեմն օգտագործվում է պատերազմներ հրահրելու համար:
«ԵԽԽՎ-ում 2016-ի հունվարին քննարկումները նույն թվականին ապրիլի քառօրյա պատերազմի նախերգանքը դարձան ու բարենպաստհող ստեղծեցին Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից հարձակողական գործողությունների համար։ Չեմ ուզում վստահորեն պնդել, որ գիտակցաբար, բայց այդ քննարկումների հեղինակները պատերազմի գործիք դարձան, որը թե ՀՀ, թե ԼՂՀ, թե Ադրբեջանի համար մի քանի հարյուր կյանք արժեցավ։
ԼՂՀ հակամարտության կարգավորման հարցով պիտի զբաղվի բացառապես ՄԽ համանախագահությունը, որտեղ տիրապետում են բանակցային բոլոր նրբություններին դրանց առաջին օրից։ Սա չի նշանակում, որ ԵԽ-ն հակամարտության գոտում անելիք չունի։ Այս կազմակերպությունը 0 ուշադրություն է դարձնում ԼՂ ՀԿ-ներին աջակցելուն, որևէ քայլեր չի ձեռնարկում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանն ու քաղհասարակության ամրապնդմանն աջակցելու համար»,-ասել է վարչապետը։
Նա հավելել է, որ խոսքը ԵԽ ու ԵԽԽՎ առումով պետական կարգավիճակի մասին չէ։
«Եթե ԼՂ-ն դեռ միջազգայնորեն ճանաչված չէ որպես անկախ պետություն, մի՞թե նրա բնակչության մարդ լինելու բանավեճ կա։ Մի՞թե մարդու իրավունքների համաշխարհային առաջամարտիկներից մեկի՝ ԵԽԽՎ համար առաջնայինը փաստաթուղթն է, ոչ թե իրական մարդը։ Ուզում եմ կոչ ուղղել բոլոր այն կազմակերպություններին, որոնք զբաղվում են մարդու իրավունքների, ժողովրդավարական ինստիտուտների, խոսքի ազատության պաշտպանության հարցերով՝ աջակցել ԼՂ ժողովրդին կատարելագործել իրենց օրենքներն ու ինստիտուտները, ամրապնդել մարդու իրավունքները»,-ասել է Փաշինյանը։
2016-ին Արցախին առնչվող 2 հակահայկական նախգիծ էր ներկայացվել ԵԽԽՎ: Կառույցն ընդունեց Բոսնիան և Հերցեգովինան ներկայացնող պատգամավոր Միլիցա Մարկովիչի հեղինակած «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակիչները միտումնավոր զրկված են ջրից» խորագրով զեկույցի բանաձևին: Զեկույցը պատրաստելիս Միլիցա Մարկովիչը երկու անգամ այցելել էր Ադրբեջան, սակայն չէր այցելել Լեռնային Ղարաբաղ՝ չնայած ԼՂՀ իշխանությունների գրավոր առաջարկությանը:
Մյուս բանաձևը՝ բրիտանացի պատգամավոր Ռոբերտ Ուոլթերի հեղինակած «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի գրավյալ այլ տարածքներում» զեկույցի բանաձևը ԵԽԽՎ-ն չէր ընդունել:

Prime Minister Nikol Pashinyan said in his speech at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe that PACE platforms are sometimes used to incite war.
Three years ago Azerbaijan launched a large-scale military offensive across the entire line of contact with Nagorno Karabakh (Artsakh). The clashes which began in the wee hours of April 2 in 2016, lasted four days and were later dubbed the Four-Day War or the April War.
“PACE discussions in January 2016 became a prelude to the four-day war in April and paved the way for Azerbaijan’s attacks,” Pashinyan said.
“I do not want to confidently claim that [it was done] consciously, but the authors of those discussions became a tool for war that cost hundreds of lives for Armenia, Artsakh (Nagorno Karabakh) and Azerbaijan.”
The head of the Armenian government reminded that only the co-chairs of the OSCE Minsk Group are mandated to mediate negotiations between the parties to the conflict.
“This doesn’t mean the Council of Europe has nothing to do in the conflict zone,” Pashinyan said.
“This organization pays zero attention to the support of NGOs in Nagorno Karabakh, does not take any steps to strengthen democratic institutions and support the civil society.
“If Nagorno Karabakh is not internationally recognizes, does that call its people into question? Is a document, and not the person a priority for PACE, one of the world's leading human rights pioneers?
I would like to call on all the organizations dealing with human rights, democratic institutions and freedom of speech, to help the Karabakh people improve their laws and institutions, to strengthen human rights."