Եվրամիությունը դուրս է բերել Լիբիայից իր աշխատակիցներին: Սահմանամերձ աջակցության EUBAM առաքելության ներկայացուցիչները տարհանվել են Թունիս: Այդ մասին հայտնել է Եվրամիության ներկայացուցիչը: Ըստ Թունիսի ԶԼՄ-ների, առաքելության աշխատակիցներն ու եվրոպացի 3 դիվանագետ հատել են սահմանը 2 մոտորանավակով, Ջերբա կղզուց ոչ հեռու:
Եվրամիությունը կոչ է արել գեներալ Խալիֆ Խաֆթարին, որը Լիբիայի ազգային բանակի հրամանատարն է, դադարեցնել Լիբիայի մայրաքաղաք Տրիպոլիի ուղղությամբ ձեռնարկած հարձակումը: Ռազմական գործողությունները սպառնալիք են քաղաքացիական բնակչության համար և խոչընդոտում են հաշտեցման գործընթացին, որն ընթանում է ՄԱԿ հովանու ներքո: Այդ մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին: Ըստ նրա, ռազմական հակամարտությունը կարող է նպաստել ահաբեկչական կազմակերպությունների ուժեղացմանը տարածաշրջանում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Գեներալ Խաֆթարն աջակցում է Թոբրուկում նիստեր հրավիրող խորհրդարանին և ձգտում է տապալել Ֆաիզ Սարաջի Ազգային համաձայնության կառավարությունը, որը ճանաչված է միջազգային հանրության կողմից: Ապրիլի 4-ից Խաֆթարի և Սարաջի կողմնակիցների միջև մարտերն ընթանում են Տրիպոլիի արվարձաններում:
75-ամյա Խաֆթարը Մուամմար Քադդաֆիի նախկին կողմնակիցներից է: Քադդաֆիին սպանեցին 2011-ին, նա իշխում էր երկրում 1969-ից սկսած:

Европейский Союз вывел из Ливии своих сотрудников. Представители Миссии по приграничной помощи EUBAM эвакуированы в Тунис, сообщил представитель Еворокомиссии. По данным тунисских СМИ, сотрудники миссии и три европейских дипломата прибыли пересекли границу на двух катерах неподалеку от острова Джерба.
Евросоюз призвал генерала Халифу Хафтара, командующего Ливийской национальной армией (ЛНА), прекратить наступление на столицу Ливии Триполи. Военные действия ставят под угрозу жизнь гражданского населения и препятствуют процессу примирения в стране под эгидой ООН, заявила Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини. По ее словам, результатом военного конфликта может стать усиление террористических организаций в регионе, пишет Deutsche Welle.
Генерал Хафтар, поддерживающий парламент, заседающий в Тобруке на востоке страны, стремится свергнуть правительство национального согласия (ПНС) Фаиза Сараджа, признанного международным сообществом. Бои в пригородах ливийской столицы между повстанцами Хафтара и силами ПНС идут с 4 апреля. По данным Всемирной организации здравоохранения, погибли не менее 56 человек. В результате военных действий прекратил работу единственный действоваший аэропорт в стране.
75-летний генерал Халифа Хафтар является бывшим сподвижником Муамара Каддафи – в прошлом многолетнего правителя Ливии, пришедшего к власти после свержения монархии в 1969 году и убитого в 2011 году.