«Արվեստի խաղաղությունը» կազմակերպությունն իր ամենամյա գործունեության շրջանակներում` Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցին ընդառաջ ԱՄՆ Մասաչուսեթս նահանգի տարբեր քաղաքներում, գլխավոր մայրուղիների վրա, մարտ-ապրիլ ամիսների ընթացքում բարձրացրել է 5 էլեկտրոնային վահանակ` հարգելով բոլոր ցեղասպանությունների անմեղ զոհերի հիշատակը:
Վահանակները նաև հիշեցնում են միջազգային հանրությանը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության` Հայոց Մեծ եղեռնի ողջ իրողությունը՝ որպես անհերքելի պատմական փաստ՝ «Երբեք չի մոռացվի» կարգախոսով:
Այս տարվա վահանակը ներկայանում է հայ պատանու դեմքով, որի մի մասը խավար է ու մռայլ, ինչպես 1915-ի վիրավոր Հայաստանը` խոցված օսմանյան կայսրության կողմից, իսկ մյուս կողմը լուսավոր է 2019-ի ծաղկուն ու պայծառ Հայաստանի նման:
«Վահանակի վրայի պատանին, որ 1915-ին որբացավ, ենթարկվեց ցեղասպանության կտտանքներին նույն պատանին է, որ բնօրրանից արմատախիլ արվելով` թափառեց աշխարհով մեկ, նույն պատանին է, որ ծնվեց օտարի հողի վրա, նույն պատանին է, որ ազատագրեց Արցախը և նույն պատանին է, որ 2019-ին հպարտ ապրում է ազատ անկախ Հայաստանում:
Ամեն մի հայի հոգում լինի հայրենիքում թե հայրենիքից դուրս ապրել է, ապրում է և ապրելու է նույն պատանին, որ երբեք չի մոռանալու և երբեք չի հրաժարվելու` պահանջելով դատապարտում և հատուցում անպատիժ եղեռնագործություն համար »,- իր խոսքում նշել է արվեստագետ, «Արվեստի խաղաղությունը» կազմակերպության նախագահ Դանիել Վարուժան Հեճինյանը:
Էլեկտրոնային վահանակները կցուցադրվեն մինչեւ 2019 թ. ապրիլի 30-ը:
Ինչպես նախորդ 23 տարիների ընթացքում 2019-ին նույնպես վահանակների ակցիան հովանավորվում է «Արվեստի խաղաղությունը» կազմակերպության կողմից, որը անշահույթ կրթական մարդասիրական կազմակերպություն է՝ ձոնված աշխարհի խաղաղության պահապաններին և իրագործողներին, նաև նրանց, ովքեր ունեցել են քաջություն իրենց կյանքը վտանգելու մարդկության բարօրության համար։
«Արվեստի խաղաղությունը» կազմակերպությունն օգտագործում է արվեստի համընդհանուր լեզուն՝ իրազեկելով մարդկային գոյավիճակի մասին, նպաստելով հակամարտությունների խաղաղ լուծմանը։ Այն ծառայեցնում է արվեստն հանուն խաղաղության և չունի որևէ քաղաքական կամ կրոնական ուղղվածություն` առանցք ունենալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը և Հայաստանի հեղինակության բարձրացումը արտերկրում:

Peace of Art, Inc.continues its 2019 annual Armenian Genocide commemoration campaign in various Massachusetts cities in March and April with five digital billboards dedicated to the 104th anniversary of the Armenian Genocide, honoring the memory of the innocent victims of all genocides, reminding the international community of the first genocide of the 20th century – the Armenian Genocide – as an irrefutable historical fact.
The theme of our campaign is "Never Forget", which is represented by an Armenian young boy’s face. The one side of his face is dark and gloomy referring to the wounded Armenia of 1915, stormed by the Ottoman Empire, and the other side of his face is flourishing and bright like Armenia in 2019.
"The teenager on the billboard, orphaned in 1915 and survived the genocide, is the same teenager who roamed the whole world being born on a foreign land, the same one who later liberated Artsakh and the same youngster who currently lives proudly in independent Armenia.
"In the soul of every Armenian, no matter where he lives in the homeland or abroad, will always live the same youngster that will never forget and never give up, demanding condemnation and redemption for impunity," in his speech underlined artist Daniel Varoujan Hejinian, the president and founder of "Peace of Art" organization.
Since 1996, Hejinian has been displaying the Armenian Genocide Commemorative Billboards. In 2003, Peace of Art Inc. began to sponsor the Armenian Genocide Commemorative Billboards. In 2015, Peace of Art Inc. launched its Armenian Genocide Centennial awareness billboard campaign under the name of “100 Billboards for 100 Years of Genocide,” in the U.S. and Canada to commemorate not only the victims of the Armenian Genocide but also the victims of all genocides ever occurred.