Սիրիական Հալեպում հավատացյալներն ակտիվորեն վերադառնում են վերականգնված հայկական Սբ Քառասնից մանկանց Մայր եկեղեցի, որը 2015-ին պայթեցրել էին «Իսլամական պետություն» ահաբեկիչները, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մարտի 30-ի առավոտյան Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինի ձեռամբ վերաօծվել է Հալեպի Սրբոց Քառասնից մանկանց (40 նահատակների) մայր եկեղեցին:
«Շատ ուրախ ենք, որ կարող ենք վերադառնալ այստեղ, քանի որ պատերազմի պատճառով վաղուց այստեղ չէինք լինում։ Մենք ևս զգացինք, որ հաղթանակն արդեն իրողություն է, քանի որ եկեղեցին ժողովրդի հանդիպման վայրն է: Սա մեծ երջանկություն է»,- լրագրողներին ասել է ծխական Զվարթ Սարգիսը։
Քառասուն նահատակների եկեղեցին կառուցվել է XV դարի սկզբին, տուժել բազում արշավանքներից ու պատերազմներից, բայց ամեն անգամ վերականգնվել է ամբողջ աշխարհով մեկ սփռված հայության ջանքերով: Հալեպի ազատագրումից հետո եկեղեցին չի գործում, քանի որ տուժել է արկակոծություններից և պայթյուններից: Ամբողջ աշխարհի հայերը դրամահավաք են կատարել Սիրիայի ամենագեղեցիկ եկեղեցիներից մեկը վերականգնելու համար:

Parishioners in Syria's Aleppo are actively returning to the restored Forty Martyrs Armenian Cathedral, which was destroyed by militants of the Islamic State militant group in 2015, RIA Novosti reports.
The Forty Martyrs Armenian Cathedral was re-consecrated on March 30, four years after militants ransacked the building
"We are very pleased to be able to return and come here again, we hadn’t been here for a long time because of the war, one of the parishioners said.
"The church is also a place where people meet. All our brothers, engineers, doctors, workers can now come here. This is great happiness."
The Armenian Diaspora in Aleppo can be traced back some 2,000 years and tens of thousands remained in the city up until the outbreak of the civil war in 2011.